Windows Mobile 6.5.3 / 6.5.5 / 6.6 – Co nowego?

W sieci od jakiegoś czasu można znaleźć wiele przecieków o lekko zmodyfikowanej wersji systemu Windows Mobile oraz nieoficjalne ROMy tworzone przez zapaleńców, np. z serwisu XDA-Developers. Ostatnio Sony Ericsson zapowiedział pierwsze urządzenie z tym systemem. Jakie funkcje wprowadza nowa edycja? Te które powinien moim zdaniem mieć Windows Mobile 6.5 czyli między innymi pełne wsparcie dla obsługi palcem, bez pomocy rysika, natywne wsparcie dla technologii multi-touch.

Jak można zauważyć na poniższych screenach interfejs zmienił się niewiele. Przyciski Start oraz OK / X powiększono i przeniesiono na dolną belkę, dzięki czemu łatwiej w nie trafić i nie musimy juz wyciągać palca gdzieś na górę. Po tapnięciu górnego paska pojawia się kolejny z dużymi ikonami prowadzącymi do regulacji głośności, ustawień zegara czy narzędzia powiększania. Wspomniane narzędzie pomaga w obsłudze palcem programów ze starym interfejsem, np. Total Commander’a. Poza tym pojawiła się wreszcie możliwość dowolnego ustawiania ikon w Menu Start. Wystarczy przytrzymać palec nad ikoną i po chwili możemy ją przesunąć w wybrane przez nas miejsce.


Swoją drogą interfejs systemu został nieco upiększony. Przyciski czy pola wyboru nie wyglądają już jak te z systemów Windows 9x, tylko przywodzą na myśl te z Windows Vista czy 7. Oczywiście można zmieniać ich wygląda za pomocą skórek. Poza tym są też większe, także nie musimy już wyciągać rysika, żeby w nie trafić. To samo tyczy się zakładek, które były niegdyś na dole okien. Teraz zostały zastąpione eleganckim paskiem u góry ekranu. Tekstowe etykiety na dolnym pasku są zastępowane ikonami, przez co zajmują mniej miejsca i są bardziej czytelne.

Znacznie zmodyfikowano systemową książkę adresową. Nie wyświetla juz drobniutką czcionką masy informacji. Teraz widzimy tylko te najważniejsze jak numer telefonu czy mail z dużymi ikonami informującymi nas czy to numer komórkowy czy do pracy. Aktualizacji doczekał się także mobilny Outlook. Pojawił się widok konwersacji znany ze starszego brata Outlook’a 2010 czy usługi Gmail oraz opcja flagowania wiadomości.


Z mniej ważnych nowości: Internet Explorer nieco przyśpieszył, a mobilną wersję pakietu Office uaktualniono do wersji 2010 dodając również mobilną wersję aplikacji SharePoint Workspace.

Wraz z tą wersją systemu Windows Mobile widać, że urządzenia z rozdzielczością ekranu mniejszą niż VGA muszą odejść do lamusa, gdyż mimo tych ulepszeń ich obsługi palcem nie można nazwać komfortową. Po prostu przy takich rozmiarach ekranu nie ma miejsca na elementy o o odpowiednich rozmiarach. Miejmy nadzieję, że producenci to zrozumieją i przestaną wydawać telefony wyposażone w ekranu z małymi rozdzielczościami dla cięcia kosztów.

Według pojawiających się ostatnio informacji oficjalna premiera Windows Mobile 6.5 SE / 6.5.3 / 6.6 ma nastąpić na targach Mobile World Congress, które rozpoczną się 15 lutego (podaję kilka wersji, ponieważ wciąż nie jest jasne jaką nazwę otrzyma nowa wersja).

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading