Windows Live Hotmail „Wave 3”

Na blogu usługi Live Hotmail autorzy oznajmili, że proces aktualizacji ma się ku końcowi. Korzystając z okazji postanowiłem napisać mini recenzję nowej wersji. Zdecydowałem się na to tak późno gdyż dopiero parę dni temu moje konto zostało zaktualizowane. Pierwsze co się rzuca w oczy to oczywiście odświeżony wygląd. Widać tu pewne nawiązanie do systemu Windows 7 gdyż prawie nie ma tu ikonek. Wszystkie przyciski mają jedynie etykiety tekstowe. Zmiana ta może nieco utrudnić nawigację, jednak jeśli ktoś długo korzystał z Hotmaila nie powinno to sprawić problemów gdyż zna się położenie większości przycisków.

Jak twierdzą autorzy oprócz tego usługa powinna działać do 70 % szybciej, prócz tego w każdej przeglądarce otrzymujemy teraz tę samą funkcjonalność. No prawie, współpraca z Messngerem działa tylko w Internet Explorerze. Wspomniana kooperacja z usługą Messenger polega między innymi na wyświetlaniu statusu osoby na liście kontaktów oraz wysłania wiadomości (po kliknięciu na opcję „Wyślij wiadomość błyskawiczną” otworzy nam się okno Windows Live Messengera). W 2009 roku ma zostać wprowadzona pełna obsługa Messengera dzięki czemu będzie można rozmawiać ze znajomymi w kafejce, pracy czy szkole bez potrzeby instalowania aplikacji na komputerze. Pojawiła się również możliwość zmiany położenia okienka podglądu wiadomości oraz podpowiedzi przy wprowadzaniu adresatów wiadomości.

Przy pisaniu wiadomości udoskonalono współpracę z książka adresową. Gdy klikniemy na przycisk “Do:” zobaczymy okienko z kontaktami oraz trzema zakładkami. Na pierwszej są wszystkie kontakty jakie mamy, na drugiej także wszystkie, ale podzielone na kategorie, a na trzeciej tylko te kontakty, które oznaczyliśmy jako ulubione. Można to zrobić klikając na gwiazdkę znajdującą się obok nazwy kontaktu w książce adresowej. Funkcja przydatna gdy często piszemy z kilkoma kontaktami.

Oprócz tego w książce adresowej mamy możliwość sprawdzenia jakie uprawnienia ma dany kontakt, jakie foldery może przeglądać w usłudze SkyDrive, czy może oglądać nasz profil w usłudze Spaces, itp.

Większość z tych funkcji działa bez zastrzeżeń jednak współpraca z innymi przeglądarkami już nie koniecznie. W Operze na ten przykład nie działa menu pojawiające się po kliknięciu na wiadomośći prawym przyciskiem myszy (pojawia się menu Opery zamiast Hotmaila).

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading