Windows Live Hotmail „Wave 3”

Na blogu usługi Live Hotmail autorzy oznajmili, że proces aktualizacji ma się ku końcowi. Korzystając z okazji postanowiłem napisać mini recenzję nowej wersji. Zdecydowałem się na to tak późno gdyż dopiero parę dni temu moje konto zostało zaktualizowane. Pierwsze co się rzuca w oczy to oczywiście odświeżony wygląd. Widać tu pewne nawiązanie do systemu Windows 7 gdyż prawie nie ma tu ikonek. Wszystkie przyciski mają jedynie etykiety tekstowe. Zmiana ta może nieco utrudnić nawigację, jednak jeśli ktoś długo korzystał z Hotmaila nie powinno to sprawić problemów gdyż zna się położenie większości przycisków.

Jak twierdzą autorzy oprócz tego usługa powinna działać do 70 % szybciej, prócz tego w każdej przeglądarce otrzymujemy teraz tę samą funkcjonalność. No prawie, współpraca z Messngerem działa tylko w Internet Explorerze. Wspomniana kooperacja z usługą Messenger polega między innymi na wyświetlaniu statusu osoby na liście kontaktów oraz wysłania wiadomości (po kliknięciu na opcję „Wyślij wiadomość błyskawiczną” otworzy nam się okno Windows Live Messengera). W 2009 roku ma zostać wprowadzona pełna obsługa Messengera dzięki czemu będzie można rozmawiać ze znajomymi w kafejce, pracy czy szkole bez potrzeby instalowania aplikacji na komputerze. Pojawiła się również możliwość zmiany położenia okienka podglądu wiadomości oraz podpowiedzi przy wprowadzaniu adresatów wiadomości.

Przy pisaniu wiadomości udoskonalono współpracę z książka adresową. Gdy klikniemy na przycisk “Do:” zobaczymy okienko z kontaktami oraz trzema zakładkami. Na pierwszej są wszystkie kontakty jakie mamy, na drugiej także wszystkie, ale podzielone na kategorie, a na trzeciej tylko te kontakty, które oznaczyliśmy jako ulubione. Można to zrobić klikając na gwiazdkę znajdującą się obok nazwy kontaktu w książce adresowej. Funkcja przydatna gdy często piszemy z kilkoma kontaktami.

Oprócz tego w książce adresowej mamy możliwość sprawdzenia jakie uprawnienia ma dany kontakt, jakie foldery może przeglądać w usłudze SkyDrive, czy może oglądać nasz profil w usłudze Spaces, itp.

Większość z tych funkcji działa bez zastrzeżeń jednak współpraca z innymi przeglądarkami już nie koniecznie. W Operze na ten przykład nie działa menu pojawiające się po kliknięciu na wiadomośći prawym przyciskiem myszy (pojawia się menu Opery zamiast Hotmaila).