Microsoft Security Essentials

Microsoft rozpoczął testy swojego darmowego antywirusa. Microsoft Security Essentials, bo tak się nazywa, jest zbudowany ma bazie Windows Defendera. Program jest dostępny dla systemów: Windows XP (tylko 32 bitowej wersji), Windows Vista oraz Windows 7 (32 i 64 bitowych wersji). Instalator aplikacji jest bardzo mały w porównaniu do pozostałych aplikacji tego typu, „waży” bowiem tylko 4 MB wypadku wersji dla Visty i 7 MB dla Windows XP. Bierze się to stąd, że instalator instaluje sam silnik, bazy wirusów są pobierane dopiero przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, dzięki czemu mamy od razu najnowszą bazę, ale za to dłużej jesteśmy zagrożeni. Instalator sprawdza też czy system Windows, z którego korzystamy jest oryginalny. Sama instalacja trwa mniej niż minutę, natomiast pobieranie bazy wirusów w zależności od szybkości łącza od około minuty do nawet kilkunastu.

Obsługa aplikacji została uproszczona do granic możliwości. MSE nie posiada (bynajmniej na chwilę obecną) ochrony proaktywnej, nie możemy też zmienić ustawień dotyczących poziomu zabezpieczeń czy rodzaju skanowanych plików (tylko wykonywalne lub wszystkie), itp. Kwestia skanowania załączników pocztowych nie jest także do końca jasna. Program teoretycznie posiada taką możliwość, ale nigdzie nie jest wyjaśnione czy skanuje on po prostu cały ruch w protokołach pocztowych (POP3, IMAP, SMTP) czy integruje się z programami pocztowymi (zapewne tylko Microsoftu) lub też skanuje załączniki w momencie zapisu na dysk (najbardziej prawdopodobna opcja). Program nie posiada też mechanizmu skanującego zwartość plików pakietu Office. Niestety na chwilę obecną pod względem funkcjonalności program w obecnej wersji znacząco ustępuje innym darmowym antywirusom. Z drugiej strony jak sama nazwa wskazuje zapewnia on tylko podstawową ochronę. Aplikacja zajmuje około 30 MB pamięci RAM i nie obciąża znacząco procesora. Poza zawieszaniem, niektórych aplikacji w wyniku błędów w aplikacji (np. Outlook’a) nie zauważyłem żadnego spowolnienia komputera.

Mam nadzieję, że firma doda przynajmniej skanowanie plików pakietu Office, zawartości archiwów RAR oraz rozbuduje skaner poczty. Wówczas program będzie mógł konkurować z rozwiązaniami innych firm.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading