Co nowego przyniesie Windows Home Server Code Name “Vail”?

Kilka dni temu wyciekła wersja CTP następcy systemu Windows Home Server. Jest to dosyć wczesna kompilacja, można jednak zobaczyć zarys funkcji, które ma zawierać nowy WHS. Co więc szykuje dla nas firma Microsoft?

Przede wszystkim sercem nowego produktu jest już system Windows Server 2008 R2, przez co pojawia się też wymóg posiadania 64-bitowego procesora w maszynie, którą chcemy przeznaczyć na domowy serwer. Wrosła również ilość miejsca na dysku wymagana do instalacji, teraz Windows Home Server wymaga 160 GB. Poza tym z nazewnictwa wersji testowej wynika, że system będzie występował w dwóch wersjach podstawowej oraz Premium. Czym się mają różnić, tego póki co nie wiadomo. Aczkolwiek z informacji, które można znaleźć w internecie wynika, że firma Microsoft zamierza nieco zmienić docelowego odbiorcę systemu. Teraz oprócz domowego użytkownika Windows Home Server ma być także skierowany dla małych firm. Możliwe więc, że stąd wynika pojawienie się dwóch edycji.

Teraz konkrety czas nowości. Co już można zobaczyć w testowej wersji? Konsola zarządzania systemem została przebudowana i przemianowana na Dashboard. Producent stara się też ułatwić nam konfigurację systemu poprzez dodanie na pierwszej stronie linków do kreatorów, które powinniśmy najpierw uruchomić. Całkowicie przeprojektowano stronę zdalnego dostępu. Teraz przypomina strony usługi Windows Live. Możliwe, że Microsoft planuje jakąś integrację między obydwoma produktami. Za jej pomocą możemy obejrzeć pokaz slajdów czy odsłuchać muzykę dostępną na serwerze w przeglądarce, musimy tylko posiadać zainstalowany dodatek Silverlight. Poza tym wspomniana witryna wreszcie została przystosowana do wysokich rozdzielczości ekranu.

Microsoft dodał również wsparcie dla funkcji Grupa domowa znanej z systemu Windows 7. Po utworzeniu lub podłączeniu się do istniejącej grupy możemy wybrać, które foldery na serwerze mają być udostępniane w ramach wspomnianej funkcji.

Na chwilę obecną to wszystko. Pozostaje mieć nadzieję, że gigant z Redmond uruchomi wkrótce otwarte beta testy.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading