Office for Mac 2011 – Ribbon UI dla Mac’a nadchodzi

Firma Microsoft planuje wprowadzić spore zmiany w najnowszej wersji swojego pakietu biurowego dla systemu Mac OS X. Ma pojawić się interfejs bazujący na wstążce znany ze starszego brata dla systemu Windows. Outlook ma zastąpić Entourage i zapewnić pełną kompatybilność ze swoim okienkowym odpowiednikiem. Ogólnie rzecz biorąc „totalny remont” Office’a. Jednak w przeciwieństwie do pakietu dla systemu Windows, edycja dla Mac’ów nie jest udostępniania w wersji beta wszystkim chętnym, przez co klienci nie mogą się wypowiedzieć o kierunku zmian. Na szczęście w kwietniu wyciekła wersja Beta 2 pakietu Office for Mac 2011, dzięki czemu możemy zobaczyć do czego dąży gigant z Redmond.

Jak postępują prace? Cóż w porównaniu do tego, co zwykłem spotykać w drugiej becie Office’a dla okienek jest dużo braków. Od razu po uruchomieniu dowolnej aplikacji z pakietu widać, że brakuje większości ikonek na wstążce. Poza tym wiele funkcji jest niedostępnych ze wstążki czy menu kontekstowego i trzeba się przekopywać przez menu, które wstążka przecież miała zastąpić. Sugeruje to, że interfejs był budowany od zera. Miejmy tylko nadzieję, że programiści nie zapomną o żadnej funkcji.

Niestety, mimo wprowadzenia wstążki interfejs wciąż nie jest spójny z tym znanym z edycji dla systemu Windows. Brakuje, np. wstążki „Wstaw”. Kilka elementów z niej znajduje się na głównej zakładce. Reszta natomiast jest w menu. Przy pierwszym uruchomieniu widoczny jest inspektor, którego funkcje dublują w większości te, obecne na wstążkach. Kolejnym problemem, który był już obecny w wersji 2008 pakietu jest nie zapamiętywanie rozmiaru i położenia okien. I tak, jeśli chcemy mieć okno zajmujące cały ekran musimy je po każdym uruchomieniu przestawiać.

Kolejną dobrą nowiną jest zastąpienie programu Entourage Outlookiem. Aplikacja wygląda jak starszy brat dla systemu Windows i obsługuje te same formaty, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli wyeksportować dane z aplikacji na pececie i zaimportować je na naszym Mac’u.

Złą wiadomość mam też dla tych, którzy liczyli na integrację z usługą SkyDrive, na wzór pakietu Office 2010. Niestety nie ma w tej chwili żadnych śladów, aby możliwość zapisu dokumentów na naszym internetowym dysku miała się pojawić w takiej formie, w jakiej istnieje w pakiecie Office 2010. Jednak jest też dobra wiadomość, pakiet wreszcie ma wbudowany polski słownik, dzięki czemu nie będziemy musieli więcej płacić za niego i męczyć się z jego doinstalowywaniem.

Z drobniejszych nowinek można wymienić dodanie możliwości wyboru aplikacji do zainstalowania w instalatorze (choć nie wiadomo czy nie zostało to dodane tylko na czas beta testów) oraz galerię dokumentów podobną do tej z iWork’a.

Premiera pakietu planowana jest na grudzień, więc Microsoft ma jeszcze trochę czasu na dopracowanie pakietu. Miejmy nadzieję, że mądrze go wykorzysta gdyż jest jeszcze dużo pracy.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading