Spindex – nowe spojrzenie na sieci społecznościowe?

Spindex to kolejna aplikacja społecznościowa od Microsoft FUSE Labs (twórcy Docs.com). Do czego służy? W dużym uproszczenia zbiera wszystkie wiadomości z różnych sieci społecznościowych (obecnie Facebook oraz Twitter) oraz kanałów RSS w jednym miejscu. Czy więc różni się od innych aplikacji tego typu?

Spindex skanuje treść wszystkich zebranych wiadomości i wykorzystuje zebrane w ten sposób dane do odnalezienia (za pomocą wyszukiwarki Bing) i pokazania nam powiązanych informacji w prawej części okna. Jest to bardzo użyteczna funkcja, w szczególności w wypadku Twittera, gdzie wiadomości są bardzo krótkie i autorzy nie zawsze zamieszczają link do pełnego artykułu (ponieważ przykładowo nie jest on jeszcze gotowy), tu pomoże nam Spindex, który odnajdzie inne artykuły (przykładowo z innego serwisu, którego redaktorzy już zdążyli napisać tekst).

Zebrane dane wykorzystywane są także do wyświetlenia z lewej strony listy kategorii, którymi się interesujemy, dzięki czemu możemy znaleźć więcej kont na Twitterze czy Facebook’u, które udostępniają informacje, np. o naszych ulubionych serialach. Jak przystało na aplikację społecznościową możemy też oczywiście aktualizować swój status w połączonych usługach, choć nie ma możliwości automatycznego skracania adresów WWW czy wstawiania obrazków (funkcje planowane).

Spindex w chwili obecnej jest dostępny tylko da zaproszonych użytkowników, ale można się zapisać na listę oczekiwania (musimy mieć Live ID). Ja otrzymałem swoje już po kilku dniach od zgłoszenia.