Windows 8 w wirtualnej maszynie

Jak zapewne część z Was się przekonała, instalacja systemu Windows 8 w wersji Developer Preview w wirtualnej maszynie może nie być taka prosta, jak starszych okienek. Microsoft pozmieniał co nieco w systemie, w wyniku czego również oprogramowanie do wirtualizacji często musi zostać zaktualizowane by można było w nim odpalić „ósemkę”. Przy próbie instalacji Windowsa 8 w VMware Worksation 7.x i Fusion 3.x czy Windows Virtual PC skończymy z takim komunikatem:

Wynika on z tego, że nowe okienka wymagają obsługi technologii ACPI 2.0, a część oprogramowania do wirtualizacji go nie posiada. Stąd jeśli korzystamy, np. z produktów firmy VMware, musimy zaopatrzyć się ich najnowsze wersje (Workstation 8 lub Fusion 4, w obu przypadkach nie są to darmowe aktualizacje) lub przejść na produkty konkurencji, np. najnowszy VirtualBox 4.1.2 sobie radzi w miarę dobrze (nie ma sterowników WDDM z obsługą Aero, więc spotkamy się z lagowaniem animacji, którego nie ma w VMware) z ósemką i jest przy tym darmowy. Jeśli mamy system Windows Server 2008 R2 możemy spróbować również z Hyper-V. Oprogramowanie Windows Virtual PC już raczej nie zostanie zaktualizowane (Microsoft zamierza dodać Hyper-V do klienckich wydań ósemki), więc użytkownicy tego produktu powinni przejść na VirtualBoksa (przy założeniu, że nie chcą płacić).

Pozostając jeszcze przy oprogramowaniu firmy VMware, polecam odznaczyć przy instalacji narzędzi sterownik wirtualnej myszki. Jego instalacja może nam uniemożliwić wykonywanie gestów myszą (np. przesunięcia ekranu blokowania w górę ekranu). Na chwilę obecną, lepiej korzystać z tego dołączonego przez Microsoft.

Zapraszam również do przeczytania wpisu na ten temat na blogu Building Windows 8.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading