Garść nowych informacji o systemie Windows 8

Na początku przepraszam za brak wpisów w ostatnim czasie, ale byłem bardzo zajęty i nie miałem kiedy pisać. W związku z tym postanowiłem napisać jeden tekst, w którym podsumuję ważniejsze wiadomości na temat systemu Windows 8, które pojawiły do dzisiejszego dnia.

Na pierwszy ogień pójdzie nowy system plików. Do tej pory z wycieków znaliśmy go pod nazwą Protogon. Dostępny był jedynie w narzędziach działających w trybie tekstowym. Według informacji z serwisu winrumors, jego oficjalna nazwa brzmi Resilient File System (w skrócie ReFS) i ma być dostępny jedynie w serwerowych edycjach okienek. Ma on w założeniu być bardziej odporny na błędy sprzętowe i systemowe.

Pozostając w dyskowej tematyce – serwis Neowin informuje o nowej funkcji, która pojawiła się w jednej z ostatnich kompilacji Windowsa 8, która nazywa się Storage Spaces. Ma ona pomóc w zabezpieczaniu naszych plików poprzez przetrzymywanie ich na kilku dyskach twardych (aby z niej skorzystać, należy posiadać przynajmniej dwa). Storage Spaces na pierwszy rzut oka jest czymś, na wzór macierzy RAID, która jest konfigurowana w  panelu sterowania systemu.

Kolejną ciekawą informacją (która była do przewidzenia patrząc na to, jak działają inne sklepy z aplikacjami) jest to, że Microsoft będzie mógł zdalnie usunąć lub wyłączyć programy pobrane za darmo lub zakupione w Windows Store jeśli okaże się, że łamią one prawo lub one niebezpieczne dla użytkownika. I tym razem znalazłem ją w portalu Neowin.

Oprócz tego pojawiły się kolejne szczegóły dotyczące wspomnianego sklepu, które zainteresują zwłaszcza deweloperów – w Windows Store będzie można umieszczać oprogramowanie na licencji open source, prawdopodobnie z wyłączeniem GPL. Więcej szczegółów na ten temat także w serwisie Neowin. Z kolei Long Zheng z bloga istartedsomething przyjrzał się niedawno opublikowanej dokumentacji dotyczącej sklepu z aplikacjami w Windows 8 i omówił jej najciekawsze fragmenty.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading