Klient SkyDrive’a już dostępny! Aplikacje mobilne zaktualizowane

Stało się, Microsoft dotrzymał obietnicy danej przy nie tak dawnej aktualizacji SkyDrive’a (że już wkrótce pojawi się dużo więcej nowości) i udostępnił wczoraj po południu oficjalnego klienta SkyDrive’a oraz możliwość wykupienia większej ilości miejsca, a przy okazji również aktualizacje aplikacji dla urządzeń z systemami Windows Phone 7 i iOS. Niestety, przy okazji ilość miejsca dostępnego w chmurze została obniżona do 7 GB dla nowych użytkowników (obecni mogą zachować 25 GB, jeśli tylko wejdą na tę stronę i klikną przycisk aktywuj przy opcji darmowych 25 GB). Mimo to, SkyDrive w dalszym ciągu oferuje więcej niż konkurencja (np. Dropbox daje 2 GB, choć można tę ilość zwiększyć poprzez zachęcanie znajomych do rejestracji w usłudze). Jak wyglądają ceny zwiększenia ilości miejsca w chmurze? Za dodatkowe 20 GB trzeba zapłacić 34 zł, 50 GB to wydatek rzędu 85 zł, a zwiększenie  pojemności o 100 GB uszczupli portfel o jakieś 169 zł. We wszystkich trzech przypadkach mowa oczywiście o cenach za rok. Warto także wspomnieć, że jest płatność, która się automatycznie odnawia. Tutaj też mała wpadka Microsoftu – formularz dotyczący metody płatności nie został w ogóle przetłumaczony (zresztą tak samo, jak cennik).

 

Wróćmy jednak do samego klienta usługi. Jest on dostępny dla systemów Windows 7, Vista i OS X 10.7 Lion i można go pobrać z tej strony. W tym ostatnim wypadku, aplikacja w końcu jest w języku polskim, choć jak zwykle została wykastrowana. Z czego tym razem? Ze zdalnego dostępu do wszystkich plików znajdujących się na komputerze (bez synchronizacji) przez stronę SkyDrive’a oraz wskaźników, które pliki są już zsynchronizowane z chmurą, a które jeszcze do niej wysyłane. Aplikacja zdaje się zajmować mniej pamięci niż Windows Live Mesh oraz działać o niebo stabilniej (zwłaszcza na systemie OS X). Ustawienia obu klientów są raczej ubogie i sprowadzają się w zasadzie tego, czy chcemy aby klient SkyDrive uruchamiał się przy starcie komputera (w wypadku obu wydań) i czy chcemy korzystać ze zdalnego dostępu do wszystkich plików (tylko wersja dla Windows).

  

Niestety, aplikacja nie pozwala wybrać folderów do synchronizacji, co oznacza synchronizację wszystkich katalogów z internetowego dysku Microsoftu. Przydałaby się również możliwość udostępniania danych bezpośrednio z Eksploratora plików czy ewentualnie samej aplikacji, a nie tylko webowej wersji usługi. Brakuje mi także opcji kopiowania linków do plików w publicznych folderach, ponieważ to także wymaga otworzenia strony WW. Jest to jednak wersja „preview”, więc jest jeszcze szansa na uzupełnienie tego braku.

Wspomniałem też, że klient SkyDrive’a dla Windowsa pozwala na uzyskanie zdalnego dostępu do wszystkich plików na naszym komputerze poprzez webowy interfejs usługi z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym. Oczywiście, funkcję tę można bez problemu wyłączyć. Aplikacja podczas pierwszego uruchomienia pyta się czy chcemy korzystać z tej funkcji. Stosowna opcja jest również dostępna później w ustawieniach programu. Należy także pamiętać, że zdalny dostęp pozwala jedynie na pobieranie plików, nie można ich przenosić, usuwać, itd.

 

Jak pisałem na początku, zaktualizowane zostały również mobilne klienty SkyDrive’a dla systemów Windows Phone 7 i iOS. W tym drugim wypadku największą nowością jest dostosowanie aplikacji do iPada oraz dodanie grafik dla ekranów Retina. Oprócz tego, w obu dodano nareszcie opcję udostępniania znajomym czy współpracownikom plików i folderów z ich poziomu, możliwość usuwania lub przenoszenia czy też przesyłania kilku elementów jednocześnie. Nie kojarzę także, aby w wersji dla iOS dało się wcześniej otwierać w innych programach archiwów ZIP czy innych plików nieobsługiwanych domyślnie przez ten system.

Klienta SkyDrive dla Windowsa i OS X można pobrać z tej strony.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading