Office Web Apps „15” – bliżej samodzielności?

Razem z betą Office’a 2013, Microsoft udostępnił do testów także nową wersję swojego webowego pakietu biurowego. Jakie zmiany w niej wprowadzono i czy jest sens korzystać z niej gdy nie posiadamy normalnej wersji Office’a? Tego dowiedziecie się w dalszej części.

  

Pierwszymi zmianami, które zauważymy po uruchomieniu nowej wersji którejkolwiek z aplikacji wchodzących w skład pakietu Office Web Apps, będzie dopasowanie wyglądu interfejsu do tego z „pełnego” Office’a. Gradient pod wstążką zniknął, etykiety poszczególnych zakładek czy przycisku Plik są pisane wielką literą. Samo menu także bardziej przypomina to z „dużego” pakietu i wypełnia całą wysokość ekranu. Programiści postanowili dodać też kilka animacji umilających przechodzenie pomiędzy wybranymi funkcjami czy ekranami. Minimalnie zwiększono też ilość miejsca na ekranie przeznaczonego na dokument dzięki włączeniu ścieżki do pliku oraz nazwy aktualnie zalogowanego użytkownika do belki tytułowej danej aplikacji, zamiast umieszczania tych informacji w osobnym pasku powyżej. W ten sposób zunifikowano wygląd aplikacji z serwera SharePoint oraz SkyDrive’a (do tej pory wyróżniał je właśnie górny pasek).

 

Oczywiście zmiany nie ograniczają się jedynie do odświeżonego wyglądu. Zacznijmy od Worda. Microsoft dodał do jego webowej edycji między innymi możliwość tłumaczenia dokumentów (dostępne jedynie w trybie odczytu) czy podstawowe opcje zmiany układu strony (przy tej okazji zmienił się też widok edycji). Nareszcie można również zmieniać właściwości akapitów. Ucieszą się też osoby pracujące nad dokumentami w grupach – webowe wersje wszystkich aplikacji pozwalają na dodawanie komentarzy oraz jednoczesną edycję plików przez kilku użytkowników. Word doczekał się też opcji umieszczania podglądu dokumentów na stronach internetowych, choć ta opcja nie jest jeszcze dostępna w aplikacji dostępnej poprzez usługę SkyDrive (jedynie w SharePoincie i becie Office 365).

 

W Excelu także nie wprowadzono rewolucyjnych zmian, choć niewątpliwie nowe funkcje ucieszą użytkowników. Pierwszą z nich jest możliwość korzystania z tabeli przestawnych w trybie odczytu. Drugą większą nowością jest opcja tworzenia formularzy podobna do tej z Google Docs. Niestety, podobnie jak w wypadku umieszczania dokumentów Worda na stronach, tak i ta funkcja nie jest jeszcze dostępna w SkyDrive’ie. Oprócz tego, webowy Excel będzie też umiał wyświetlić elementy wyświetlające, np. mapy korzystając z danych w skoroszycie i usług zewnętrznych (np. Binga), wstawione w najnowszej wersji swojego desktopowego odpowiednika.

 

Bardzo dużych zmian doczekał się natomiast PowerPoint. Teraz może on z powodzeniem można w jego webowej wersji stworzyć całkiem elegancką prostą prezentację. Stało się to możliwe dzięki wzbogaceniu tej aplikacji przede wszystkim o możliwość wstawiania nowych pół tekstowych czy różnych kształtów w dowolnym miejscu dokumentu (do tej pory tekst można było wpisywać tylko do już istniejących pół z szablonu lub dodanych w deskopowej wersji programu) oraz opcję dodawania animacji obiektów i przejść pomiędzy slajdami. Co prawda liczba dostępnych efektów jest skromna, ale do prostej prezentacji powinny one wystarczyć. Dodany został również malarz formatów.

 

Najmniej zmian doczekał się webowy OneNote – sprowadzają się one tak naprawdę jedynie do odświeżonego interfejsu, dodania możliwości przeszukiwania tekstu w obrębie danej strony lub sekcji i nieco lepszej wydajności.

Na sam koniec zostawiłem jedną dosyć ważną nowość, która podobnie jak opcja dodawania komentarzy czy edycji dokumentu przez kilka osób jednocześnie, dotyczy wszystkich składników pakietu Office Web Apps – mowa o przystosowaniu do obsługi czterech opisywanych aplikacji przy pomocy ekranu dotykowego, np. na iPadzie. Teraz bez większych problemów można korzystać z webowego Office’a do edycji dokumentów na tabletach, choć w wersji beta zdarzają się jeszcze drobne błędy czy braki (np. brak informacji o tym, że do przewijania dokumentu używa się dwóch palców, a nie jednego). Ogólne wrażenie jest jednak pozytywne.

Jeśli chcecie skorzystać z nowej wersji Office Web Apps w usłudze SkyDrive, wystarczy że wykonacie instrukcję zawartą w tym wpisie. Pamiętajcie, że wersja beta jest dostępna jedynie w języku angielskim (choć sprawdzanie pisowni w języku polskim działa bez problemu). Zawsze też można wrócić do stabilnego wydania, wystarczy wykonać od nowa kroki w podlinkowanym artykule, ale zaznaczyć opcję drugą zamiast pierwszej.


Comments

Jedna odpowiedź do „Office Web Apps „15” – bliżej samodzielności?”

  1. […] w webowym Office’ie nie będę tutaj opisywał, ponieważ zrobiłem to już w osobnym wpisie. Office […]

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading