Wyciekła aktualizacja Windows 8.1 Update 1

Do sieci przedostały się ostatnio już dwie wersje testowe aktualizacji Windows 8.1 Update 1, która w finalnej wersji ma zostać udostępniona w marcu lub kwietniu. Dzięki temu otrzymaliśmy możliwość poznania kolejnych nowości jakie ona przynosi. Poza menu kontekstowymi, przyciskami zasilania i wyszukiwania na ekranie Start czy pojawianiem się aplikacji Metro w pasku zadań, Gigant z Redmond szykuje też kilka innych ułatwień.

Windows-8.1-Jumplists-620x300 Windows-8.1-Taskbar-Media-Controls

Chodzi między innymi o pojawianie się paska zadań w aplikacjach Metro czy dodaniu wsparcia dla jumplist oraz przycisków sterowania w miniaturkach na pulpicie w wypadku programów pochodzących z Windows Store. Dodatkowo, w oprogramowaniu Metro, po umieszczeniu kursora w górnej części ekranu, pojawia się belka tytułowa na wzór tej z „klasycznych” aplikacji.  Posiada ona przyciski zamknięcia i minimalizacji z prawej strony, a z lewej menu zawierające opcje związane z trybem Snap. Z pewnością ułatwi to korzystanie i przełączanie się pomiędzy nimi osobom korzystającym głównie z trybu pulpitu.

win81update1prertm8_1020_verge_super_wide onedrive-app

Jest również odświeżony ekran zarządzania dyskiem, który poza ilością miejsca zajmowanego przez aplikacje Metro wyświetla także ile megabajtów jest wykorzystywanych przez obrazy, filmy, muzykę, dokumenty oraz pobrane pliki (nie wiadomo jednak czy skanowany jest cały dysk, czy jedynie systemowe foldery). W najnowszym wycieku zmieniła się też nazwa aplikacji SkyDrive na OneDrive, zgodnie z ogłoszonym ostatnio rebrandingiem.

Zmieniono również domyślne zachowanie wielu elementów systemu w zależności od obecności ekranu dotykowego. Jeśli go nie ma, Windows domyślnie po uruchomieniu przechodzi do pulpitu, a pliki multimedialne czy obrazki są otwierane w aplikacjach klasycznych. Widoczna jest również wspomniana belka tytułowa w programach Metro. Z kolei w wypadku tabletów lub komputerów z ekranami dotykowymi, system już domyślnie otwiera po zalogowaniu ekran Start, pliki otwierane są w aplikacjach z Windows Store, a belka tytułowa jest ukryta. Można się również domyślać, że na ustawienia wpływ będą mieli także producenci komputerów.

Źródło: The Verge, WinSupersite, Microsoft News

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading