Jak wyłączyć aplikacje Metro i usługi z nimi związane?

Wielu użytkowników tradycyjnych komputerów bez dotykowych ekranów w ogóle nie używa nowych aplikacji Metro / Modern, w związku z czym mogą one chcieć zablokować dostęp do Windows Store i wyłączyć wszystkie usługi związane z takim oprogramowaniem, które działają w tle. Poniższy poradnik pokaże jak tego dokonać.

Na wstępie uczulam, że dobrze jest zrobić kopię rejestru na wypadek kłopotów po wprowadzeniu opisywanych modyfikacji (twórcy systemu nie sprawdzali, czy będzie on działał poprawnie bez wspomnianych wcześniej elementów).

Zaczynamy od zablokowania sklepu Windows Store poprzez modyfikację zasad grupy dla jednego użytkownika lub całego systemu. W tym celu otwieramy edytora zasad grupy (wpisujemy gpedit.msc w wyszukiwarkę lub okienko Uruchom), odnajdujemy i włączamy pozycję Wyłącz aplikację Sklep w sekcji Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Sklep lub Konfiguracja użytkownika > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Sklep (w zależności czy chcemy ustawić tyko dla siebie czy wszystkich).

W kolejnym kroku wyłączamy usługi powiązane z aplikacjami Metro. Ponieważ w systemowym panelu zablokowano możliwość zmiany ich parametrów, trzeba to zrobić ręcznie poprzez edycję rejestru. Odnajdujemy klucze poniższe klucze i dla wszystkich wartość Start ustawiamy na 4.

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\TimeBroker
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\SystemEventsBroker (wykorzystywane jest także przez Harmonogram zadań, więc wyłączanie jej może być ryzykowne)
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\WSService

To wszystko. Teraz wystarczy odpiąć kafelek sklepu z ekranu Start i zrestartować komputer. W razie kłopotów należy przywrócić wykonaną na początku kopię rejestru dwukrotnie na nią klikając.

Źródło: Neowin Forum

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading