Windows 9 zyska wirtualne pulpity i skończy z Charms Bar?

Usunięcie możliwości uruchamiania aplikacji Metro w okienkach z Windows 8.1 August Update oznacza, że najpewniej ten system nie doczeka się już większych zmian. Co więc zobaczymy w kolejnej wersji oznaczonej zapewne cyferką 9? Według ostatnich plotek, poza znanym nam już Menu Start oraz wspomnianymi programami Metro w okienkach, najpewniej będą to wirtualne pulpity.

Funkcja ta obecna jest już od dawna w OS X czy większości dystrybucji Linuksa. Swego czasu Microsoft oferował ją zresztą w paczce darmowych dodatków dla Windows XP bodajże. Dziwi więc nieco, że dopiero teraz zdecydował się ją zintegrować ze swoim systemem.

Inną dużą zmianą ma być pojawienie się asystenta Cortana znanego z Windows Phone oraz likwidacja Charms Bar. Deweloperzy mieliby sami umieszczać w swoich aplikacjach przyciski udostępniania czy drukowania (można to potraktować jako upodobnienie do Windows Phone, gdzie nie było odpowiednika Charms Bar). A przycisk Start i tak jest obecny na obudowie każdego tabletu z okienkami.

Microsoft chce też usprawnić nieco klasyczne okienkowe środowisko systemu, z którego korzysta zdecydowana większość użytkowników. Możliwe jest, np. przeniesienie nowości z Internet Explorera w wersji Metro do edycji okienkowej.

Publiczna wersja testowa nowych okienek miałaby trafić w ręce użytkowników we wrześniu lub na początku października.

Źródła: The Verge (1) (2), reddit

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading