Nowy Outlook dla Mac już dostępny, reszta pakietu w przyszłym roku

Microsoft w końcu zdecydował się przerwać milczenie na temat kolejnej wersji pakietu Office dla systemu OS X. Już najwyższy czas, bowiem od czasu premiery poprzedniej wersji (oznaczonej numerkiem 2011 / 14.x) minęły już praktycznie cztery lata. Gigant z Redmond zapowiedział udostępnienie publicznej bety nowej wersji w pierwszej połowie przyszłego roku, finalne wydanie ma natomiast pojawić się w drugiej. Oznacza to, że użytkownicy czekający na finalnie wydanie w sumie będą musieli () aż 5 lat od premiery poprzedniego wydania. Jest to rekord. Oby oznaczało to przepisanie wszystkich programów z wykorzystaniem współczesnych API.

Zrzut ekranu 2014-10-31 o 15.15.31 Zrzut ekranu 2014-10-31 o 15.15.42

Subskrybenci usługi Office 365 jednak już mogą pobierać pierwszą aplikację z nowego pakietu – Outlooka. Po tej aplikacji widać, że faktycznie w nowych wersjach należy się spodziewać interfejsu podobnego do tego, który znamy już od jakiegoś czasu z OneNote dla Maca. Co się zmieniło prócz interfejsu? Przede wszystkim poprawiono wydajność oraz niezawodność dzięki zmianom w wewnętrznej bazie danych. Pojawiła się możliwość przeszukiwania wiadomości przechowywanych na serwerze Exchange (a nie pobranych na komputer) oraz obsługa technologii Push dla tego oprogramowania.

Zrzut ekranu 2014-10-31 o 15.15.48 Zrzut ekranu 2014-10-31 o 15.15.58

Lepiej działa również automatyczne wykrywanie ustawień konta po podaniu adresu email oraz hasła. Poprawiono też kreator pierwszego uruchomienia programu oraz usprawniono system kategoryzowania wiadomości i ich synchronizacji pomiędzy aplikacjami dla Windows, OS X oraz Outlook Web Access w przeglądarce.

Niestety, program nadal jest w tyle względem wersji dla Windows. Nadal nie da się chociażby synchronizować czegoś poza mailami z usługą Outlook.com (w programie dla Mac wykorzystywany jest IMAP, pod Windowsem Exchange ActiveSync). Nie wspominając już o braku wsparcia dla protokołów CalDAV i CardDAV, czyli tym samym synchronizacji kalendarza i kontaktów z usługami Google czy innych dostawców korzystających z tych protokołów.

Subskrybenci Office 365 mogą pobierać Outlooka z tej (dla klientów domowych) lub tej (dla klientów firmowych) strony.

Źródło: Office Blogs

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading