Samodzielna wersja Skype’a w przeglądarce już dostępna dla wszystkich

Pod koniec listopada zeszłego roku Microsoft ogłosił rozpoczęcie testów samodzielnej webowej wersji komunikatora Skype (do tej pory w przeglądarce można było z niego korzystać jedynie poprzez usługę Outlook.com). Niestety, były one zamknięte i w dodatku przeprowadzane na bardzo małej grupie użytkowników. Zmieniło się to dopiero na początku czerwca (czyli pół roku później), kiedy dostęp uzyskali wszyscy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Z kolei nieco ponad tydzień później zdjęto w końcu wszystkie ograniczenia.

screenshot-2015-06-28_11-40-10 screenshot-2015-06-28_11-44-14

Jak więc sprawuje się nowe dzieło Microsoftu? Zacznijmy może od interfejsu. Ten prezentuje się całkiem nieźle, dodano też subtelne animacje przejścia. Parę rzeczy rozwiązano w nim jednak trochę dziwnie. Przykładowo, z lewej strony zamiast normalnej listy kontaktow mamy listę ostatnich rozmów. Żeby zobaczyć wszystkich znajomych i ich status trzeba kliknąć przycisk „Nowy”, który w prawej części strony otworzy okienko z ich listą.

Zrzut ekranu 2015-06-28 o 12.42.05-1435488731321 screenshot-2015-06-28_11-50-16

Natomiast rozmowy wideo oraz audio niestety nadal wymagają specjalnej wtyczki (która nie działa na Chrome OS oraz w 64-bitowej wersji Chrome na OS X) zamiast korzystać z technologii WebRTC jak Google Hangouts czy Firefox Hello. Nie świadczy to najlepiej o Gigancie z Redmond, że przez pół roku nie był w stanie tego zaimplementować (już gdy Microsoft informował o rozpoczęciu testów pod koniec listopada, mówił już o dodaniu wsparcia dla WebRTC w przyszłości).

Różnie bywa też ze stabilnością – próba nawiązania połączenia dosyć często kończy się niepowodzeniem, co jakiś czas zdarza się też nagłe zerwanie rozmowy.

Z webowej wersji Skype’a możecie skorzystać pod adresem web.skype.com.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading