Windows Vista build 5342 (Pre-Beta 2) – Opis

System Windows Vista build 5342 jest jedną ze stabilniejszych wersji systemu. Nie działa tak wolno jak poprzednia wersja (5308), na moim komputerze (AMD Athlon XP 2600+ (2100 Mhz)|512 MB RAM|GeForce 6600|ASUS A7N8X-X (nForce 2)| 80 GB Seagate Barracuda) system działał bardzo płynnie, tylko długo się uruchamiał. Przy pierwszym uruchomieniu systemu pojawia się okno Welcome Center znane z poprzedniej wersji. Nie pojawiło się w nim nic nowego oprócz animowany wstążek z prawej strony. Animują się one tylko przy pierwszym otwarciu okna natomiast przy przełączaniu się w nim już zostają statyczne dzięki czemu nie są nachalne.

Ze sterownikami w systemie nie miałem większych problemów. Sterowniki do karty dźwiękowej i sieciowej musiałem pobrać ze strony NVIDII ale pozostałe albo były w systemie albo zostały automatycznie pobrane ze stron Microsoftu. System nie rozpoznaje tylko mikrofonu. W systemie obecny jest również pasek SideBar ale ze względu na to że gdy testowałem tę wersję obecna była już Beta 2 nie było przydatnych Gadgetów do niego, a te które były załączonenie działały na ogół poprawnie (w szczególności World Clock). Jednak załączone aplikacje robią już lepsze wrażenie. W aplikacji Windows Photo Gallery, która zastąpiła Podgląd obrazów i faksów nie dopatrzyłem się żadnej usterki, podobnie w aplikacji Media CenterWindows Mail( dawny Outlook Express) i Movie Maker. W Windows Media Player jest drobny błąd polegający na tym że przy poruszaniu kursorem w Bibliotece multimediów podświetlają się nam losowe piosenki. Większym błędem jest natomiast niemożność odtwarzania plików wideo w innym formacie niż Windows Media Video. Przy próbie odtworzenia pliku, np. w formacie MPG ujrzymy komunikat że mamy za mało wolnej pamięci RAM.


Windows Photo Gallery i Windows Media Player 11

Pojawiły się również nowe gry, a te które były zostały unowocześnione graficznie, jak choćby Saper, FreeCell czy Pasjans. Jedną z nowych gier które nawet mi się spodobały jest InkBall. Celem gry jest umieszczenie kulki w otworze o jej kolorze. aby to zrobić rysujemy linie od których się odbija. Gra jest trochę niedopracowana graficznie ale wciąga. Poza tym dołączono trójwymiarowe szachy. Mnie nie wciągnęły ale fanów tej gry zapewne zadowolą.


Gry w systemie Windows Vista

W systemie pojawiła się również możliwość kolorystycznego dopasowania obramowania okien i to nie tylko w wybranych przez Microsoft kolorach. Możemy wybrać dowolny kolor, jego nasycenie oraz jasność. Jest duży postęp w stosunku do XP, gdzie mogliśmy wybrać tylko 3 kolory. Jednak gdy zmienimy kolor przezroczystość nie jest już tak intensywna.

Jest też przeglądarka Internet Explorer 7, która jest bezpieczniejsza od wersji dla systemu XP, ponieważ w systemie Vista uruchomiona jest ona z uprawnieniami mniejszymi niż ma zwykły użytkownik. Program może zapisywać dane tylko do folderu Temporary Internet Files.

Podczas testów nie działała również usługa Windows Update. Odnajdywała aktualizacje do pobrania, pobierała je ale już nie chciała ich instalować. Z antywirusami jest natomiast duży problem ponieważ większość z nich nie działa w systemie, a niektóre z nich mogą spowodować nawet poważne uszkodzenie systemu jak na przykład Kaspersky Anti-Virus 5. ( wersja 6 w ogóle nie chciała się zainstalować). Poza tymi błędami system jest dobry i stabilny. Polecam go osobom które chcą sprawdzić nowy system, a wersja Beta 2 zajmuje dla nich za dużo (wersja 5342 zajmuje około 6 GB na dysku, natomiast wersja Beta 2 (5384) zajmuje ponad 9 GB). Zapraszam również do galerii, w której znajduje się jeszcze więcej zdjęć, a z czasem będą pojawiać się nowe.

Po dłuższym czasie odkryłem również że funkcja, która rzekomo pojawiła dopiero w wersji Beta 2 jest już w wersji 5342 tylko trzeba ją włączyć. Mianowicie chodzi o nowy sposób zaznaczania ikon, poprzez kwadraciki znane z okien dialogowych, choćby właściwości pliku, w których wstawiamy ptaszki. Pojawiają się one po najechaniu na ikonę pliku lub folderu. Aby włączyć tę należy udać się do opcji folderów i zaznaczyć opcję „Use check boxes to select items” na samym dole okna. Poniżej screeny tej opcji i użycia finkcji.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading