Nowości w Windows Live Wave 3

Kilka dni temu upublicznione zostały wersje beta aplikacji Windows Live z serii Weave 3. Nie licząc usługi Windows Live Calendar wszystkie to programy dekstopowe, aktualizacje pozostałych wciąż znajdują się w fazie zamkniętych beta testów. Oprócz zmienionego wyglądu dodano wiele nowych funkcji.

Instalator

Nowa wersja instalatora wreszcie wygląda w miarę ładnie. Na ekranie wyboru aplikacji mamy teraz ikony oraz opis wybranej aplikacji. Przyciski w systemie Windows Vista są natywne dla systemu, natomiast w Windows XP „narzucone” przez aplikację, paski postępu w obu systemach są natywne. Instalacja trwa o wiele szybciej, nie musimy już czekać, aż instalator zakończy długie wyszukiwanie poprzednich wersji.

Windows Live Mail

W programie Windows Live Mail przede wszystkim dodano obsługę internetowego kalendarza. Z poziomu programu możemy dodawać, usuwać, modyfikować oraz przeglądać nasze kalendarze w usłudze. Co ciekawe nie obsługuje list „to-do” czyli list różnych czynności do zrobienia, które zostały dodane do usługi wraz z aktualizacją Weave 3. Poza tymi zmianami wprowadzono oczywiście zmiany w interfejsie, który przypomina teraz ten z najnowszej wersji Windows 7. Niektórzy sądzą, że usunięcie ikon z pasków narzędzi to wstęp do wprowadzenia interfejsu wstążkowego znanego z Office’a.

Windows Live Messenger

W najnowszej wersji komunikatora główną zmianą jest nowy interfejs oparty na WPF (Windows Presentation Fundation). Dzięki temu w programie często natykamy się na ładne animacje. Prócz tego usunięto funkcję współdzielonych folderów, teraz pliki wysyłamy normalnie wybierając plik lub możemy go opublikować w usłudze SkyDrive. Wprowadzono za to funkcję pozwalającą współdzielić w wygodny sposób zdjęcia. Microsoft zwiększył także możliwości modyfikacji interfejsu. Możemy teraz ustawić oprócz własnego koloru, także własną tapetę w głównym oknie. Ikony symbolizujące status kontaktów, również uległy zmianie. Teraz są to kwadraciki o różnych kolorach. W oknie rozmowy status symbolizuje kolor obramowania avatara kontaktów.

Windows Live Writer

Najmniej zmian otrzymał program pomagający w prowadzeniu bloga. Zasadniczo zmieniono jedynie wygląd, dodano parę przycisków oraz dodano wsparcie dla filmów z serwisu YouTube. Po dokładniejszym zbadaniu można zauważyć, że dodano także mechanizm pozwalający stworzyć wtyczki, które pozwolą dodawać także filmy z innych serwisów.

Windows Live Photo Gallery

Obiecanej funkcji rozpoznawania twarzy w obecnej wersji aplikacji nie ma. Poza zmienionym wyglądem i wprowadzeniem mechanizmu wtyczek jak w programie Writer, a także możliwością dodania do zdjęć tagów ułatwiających odnalezienie zdjęć z daną osobą. Twarze jednak musimy zaznaczać sami.

Windows Live Movie Maker

Jest to nowa aplikacja w pakiecie, jak nazwa wskazuje ma nam pomagać tworzyć filmy. W obecnej chwili cięzko nie odnieść wrażenia, że z jej publikacją Microsoft powinien się wstrzymać, gdyż jej funkcjonalność jest znacznie uboższa niż aplikacji Movie Maker w systemie Windows Vista czy nawet Windows XP. Jedyną funkcją której nie posiada wersja aplikacji wbudowana w oba systemy to tak naprawdę możliwość publikacji w serwisie Soapbox. Można też zauważyć nowy interfejs wyraźnie nawiązujący systemu Windows 7.

Windows Live Toolbar

Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że pasek ten służy jedynie tym, którzy wciąż pozostali z Internet Explorerem 6, gdyż większość funkcji dubluje się z tymi z IE7, a gdy wydana zostanie wersja ósma przeglądarki praktycznie wszystkie funkcje paska będą się dublować. Pasek wyszukiwania jest obecny w IE od wersji 7 wzwyż, a w wersji ósmej wprowadzono tzw. akceleratory, z którymi dublowały by się różne dodatki paska związane z usługami Windows Live.

Windows Live Calendar

Aktualizacja powiązana z „trzecią falą” prócz nowego interfejsu dodała wspomnianą już wcześniej funkcję tworzenia list „to-do” czyli różnych rzeczy jakie mamy do zrobienia.

Inne

Z różnych wcześniejszych przecieków znamy także nowości jakie prawdopodobnie pojawią się w aplikacjach webowych Windows Live. W usłudze Hotmail poza przyśpieszeniem usługi oraz nowym wyglądem ma pojawić się webowa wersja Messengera, dzięki czemu moglibyśmy wszędzie rozmawiać z naszymi znajomymi. Zdjęcia z usługi Spaces mają zostać przeniesione do usługi SkyDrive co ułatwi zarządzanie nimi oraz zwiększy ilość miejsca, które możemy na nie poświęcić.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading