Nowości w Windows Live Wave 3

Kilka dni temu upublicznione zostały wersje beta aplikacji Windows Live z serii Weave 3. Nie licząc usługi Windows Live Calendar wszystkie to programy dekstopowe, aktualizacje pozostałych wciąż znajdują się w fazie zamkniętych beta testów. Oprócz zmienionego wyglądu dodano wiele nowych funkcji.

Instalator

Nowa wersja instalatora wreszcie wygląda w miarę ładnie. Na ekranie wyboru aplikacji mamy teraz ikony oraz opis wybranej aplikacji. Przyciski w systemie Windows Vista są natywne dla systemu, natomiast w Windows XP „narzucone” przez aplikację, paski postępu w obu systemach są natywne. Instalacja trwa o wiele szybciej, nie musimy już czekać, aż instalator zakończy długie wyszukiwanie poprzednich wersji.

Windows Live Mail

W programie Windows Live Mail przede wszystkim dodano obsługę internetowego kalendarza. Z poziomu programu możemy dodawać, usuwać, modyfikować oraz przeglądać nasze kalendarze w usłudze. Co ciekawe nie obsługuje list „to-do” czyli list różnych czynności do zrobienia, które zostały dodane do usługi wraz z aktualizacją Weave 3. Poza tymi zmianami wprowadzono oczywiście zmiany w interfejsie, który przypomina teraz ten z najnowszej wersji Windows 7. Niektórzy sądzą, że usunięcie ikon z pasków narzędzi to wstęp do wprowadzenia interfejsu wstążkowego znanego z Office’a.

Windows Live Messenger

W najnowszej wersji komunikatora główną zmianą jest nowy interfejs oparty na WPF (Windows Presentation Fundation). Dzięki temu w programie często natykamy się na ładne animacje. Prócz tego usunięto funkcję współdzielonych folderów, teraz pliki wysyłamy normalnie wybierając plik lub możemy go opublikować w usłudze SkyDrive. Wprowadzono za to funkcję pozwalającą współdzielić w wygodny sposób zdjęcia. Microsoft zwiększył także możliwości modyfikacji interfejsu. Możemy teraz ustawić oprócz własnego koloru, także własną tapetę w głównym oknie. Ikony symbolizujące status kontaktów, również uległy zmianie. Teraz są to kwadraciki o różnych kolorach. W oknie rozmowy status symbolizuje kolor obramowania avatara kontaktów.

Windows Live Writer

Najmniej zmian otrzymał program pomagający w prowadzeniu bloga. Zasadniczo zmieniono jedynie wygląd, dodano parę przycisków oraz dodano wsparcie dla filmów z serwisu YouTube. Po dokładniejszym zbadaniu można zauważyć, że dodano także mechanizm pozwalający stworzyć wtyczki, które pozwolą dodawać także filmy z innych serwisów.

Windows Live Photo Gallery

Obiecanej funkcji rozpoznawania twarzy w obecnej wersji aplikacji nie ma. Poza zmienionym wyglądem i wprowadzeniem mechanizmu wtyczek jak w programie Writer, a także możliwością dodania do zdjęć tagów ułatwiających odnalezienie zdjęć z daną osobą. Twarze jednak musimy zaznaczać sami.

Windows Live Movie Maker

Jest to nowa aplikacja w pakiecie, jak nazwa wskazuje ma nam pomagać tworzyć filmy. W obecnej chwili cięzko nie odnieść wrażenia, że z jej publikacją Microsoft powinien się wstrzymać, gdyż jej funkcjonalność jest znacznie uboższa niż aplikacji Movie Maker w systemie Windows Vista czy nawet Windows XP. Jedyną funkcją której nie posiada wersja aplikacji wbudowana w oba systemy to tak naprawdę możliwość publikacji w serwisie Soapbox. Można też zauważyć nowy interfejs wyraźnie nawiązujący systemu Windows 7.

Windows Live Toolbar

Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że pasek ten służy jedynie tym, którzy wciąż pozostali z Internet Explorerem 6, gdyż większość funkcji dubluje się z tymi z IE7, a gdy wydana zostanie wersja ósma przeglądarki praktycznie wszystkie funkcje paska będą się dublować. Pasek wyszukiwania jest obecny w IE od wersji 7 wzwyż, a w wersji ósmej wprowadzono tzw. akceleratory, z którymi dublowały by się różne dodatki paska związane z usługami Windows Live.

Windows Live Calendar

Aktualizacja powiązana z „trzecią falą” prócz nowego interfejsu dodała wspomnianą już wcześniej funkcję tworzenia list „to-do” czyli różnych rzeczy jakie mamy do zrobienia.

Inne

Z różnych wcześniejszych przecieków znamy także nowości jakie prawdopodobnie pojawią się w aplikacjach webowych Windows Live. W usłudze Hotmail poza przyśpieszeniem usługi oraz nowym wyglądem ma pojawić się webowa wersja Messengera, dzięki czemu moglibyśmy wszędzie rozmawiać z naszymi znajomymi. Zdjęcia z usługi Spaces mają zostać przeniesione do usługi SkyDrive co ułatwi zarządzanie nimi oraz zwiększy ilość miejsca, które możemy na nie poświęcić.


Opublikowano

w

przez