Nowości w Internet Explorer 8

Ponieważ po osiągnięciu wersji Beta 2 produktu Microsoft przeważnie nie dodaje nowych funkcji, postanowiłem opisać nowe funkcje jakie wprowadzono w programie Internet Explorer 8. Pierwsze dwie to Accelerators (Akceleratory) oraz Web Slices. Pierwsza z nich pozwala nam, np. na szybkie wysłanie fragmentu tekstu mailem bądź opublikowanie go w naszym blogu.  Dzięki drugiej z nich możemy szybko podejrzeć wybrane fragmenty strony (niestety wybrane tylko przez autora strony) prosto z paska ulubionych.

Kolejną nowością jest system podpowiedzi, który dodano zarówno dla tekstu wpisywanego w pasku adresu jak i w pasku wyszukiwania. Przydatną funkcją tego systemu, której nie posiada między innymi podobny w Firefoksie czy Operze to możliwość usuwania wybranych adresów z listy podpowiedzi.

Microsoft wprowadził do przeglądarki tzw „tryb porno”, tutaj nazwany InPrivate. Gdy zostanie włączony, przeglądarka nie zapisuje odwiedzanych stron do historii czy plików cookie pochodzących z tych witryn, dzięki czemu nie da się sprawdzić czy na nie wchodziliśmy. Jego działanie sygnalizuje pasek z jego nazwą przy adresie strony internetowej.

Autorzy wprowadzili bardzo wygodną funkcję kolorowania zakładek. Nadaje ona ten sam kolor zakładkom, w których otworzony jest link z aktualnej zakładki, dzięki czemu łatwiej jest się odnaleźć gdy otwieramy dużo linków z różnych stron.

Zmodyfikowano także menadżera dodatków, który jest teraz bardziej przejrzysty. Prócz tego pozwala zarządzać również akceleratorami, usługami wyszukiwania oraz listami funkcji InPrivate. Prócz tego dodano możliwość podglądu kodu strony.

Poza tym dodano wreszcie system, który co jakiś czas zapisuje jakie strony mamy otwate, dzięki czemu w razie awarii przeglądarki nie będziemy musieli otwierać wszystkich z osobna. Zwiększo również funkcjonalność strony, która pojawia sie po otworzeniu nowej karty oraz dodano możliwość importu zakładek z innych przeglądarek. Ze względu na spore zmiany w silniku przeglądarki dodano też tryb kompatybilności z wersją 7 (wiele stron było pisanych specjalnie pod Internet Explorera), dzięki tym zmianom przeglądarka zalicza już test Acid2, ale w 3 wersji testu wypada mizernie (21 punktów na 100).

Jeśli ktoś jest chętny zapraszam do pobrania wersji Beta 2 przeglądarki: Link

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading