Windows 7 Pre-Beta (build 6956)

Kolejna wersja testowa systemu Windows 7, jedna z ostatnich przed wydaniem wersji Beta 1 została zaprezentowana na konferencji WinHEC odbywającej się w Chinach. W tej wersji funkcje takie jak Superbar czy cykliczna zmiana tapety są już domyślnie odblokowane. Dopracowano ich działanie, dzięki czemu funkcja Desktop Preview wreszcze działa. Pozwala ona na podejrzenie obiektów znajdujących się na pulpicie czyli gadgetów poprzez zmianę wszystkich aktywnych okien w przezroczyste ramki. Także dzięki tej funkcji możemy podejrzeć zawartość pojedyńczego okna, wystarczy najechać kursorem na jego miniaturkę na pasku zadań, a inne okna staną się przezroczyste. Zmodyfikowano także wygląd bootscreena.

Prócz tego pasek zadań wraz z Menu Start uzyskał parę poprawek: usunięto strzałki przy ikonach programów) teraz do “Quick menu” dostajemy się poprzez kliknięcie pramy przyciskiem myszy na jego ikonę), Gdy okno programu jest otwarte ramka otaczająca jego ikonę jest wypełniona kolorem białym, a nie czarnym, w Menu Start również możemy uzyskać dostęp do elementów obecnych w “Quick Menu” oraz mamy tylko jeden przycisk z funkcją Zamknij oraz strzałkę umożliwiającą dostęp do pozostałych (w ustawieniach można zmienić do jakiej opcji mamy szybki dostęp). Poza tym teraz po najechaniu na ikonę Menu Start, logo systemu w nim obecne “promieniuje” :)

Wreszczcie nie ma problemów z odnalezieniem funkcji PC Safeguard, do której w poprzedniej wersji jedni mieli dostęp, a inni nie. Funckja przydatna w kafejkach internetowych czy szkołach gdzie nie wiadomo kto korzysta z komputera – funckja kasuje wszelkie zmiany jakie wprowadził dany użytkownik, można więc utworzyć publiczne konto i nie martwić się koniecznosćią przywracania systemu do normalności co pewnie czas, Windows zrobi to za nas.

System UAC otrzymał kolejne aktualizacje. Standardowo znowu przełącza się do bezpiecznego puplpitu – mówiąc bardziej kuriozalnie obramowanie okna nie wykorzystuje Aero Glass. Okno ustawień tego systemu także zostało odświeżone, pasek regulacji nie jest już roźciągnięty na całą wysokość okna, dzięki czemu wygląda ono o wiele lepiej. Na dole komunikatu UAC mamy link do jego ustawień. Na sam koniec dodam, że ikonka oznaczająca konieczność podniesienia uprawnień również zmieniła wygląd i jest to niebiesko-żółta tarcza.

Prócz tego wiele składników systemu otrzymało aktualizację oraz modyfikacje wyglądu. Internet Explorer potrafi już pobierać listę niekompatybilnych stron, aby sam wiedział kiedy włączyć tryb kompatybilności. Posiada odświeżone okno logowania do stron (np. konfiguracji routera).

Niestety wciąż nie działa opcja zlinkowania konta internetowego z lokalnym. Owszem jest link “Add an online ID provider” ale prowadzi do strony internetowej systemu Windows. Być może gdy zostanie wydana wersja Beta 1 opcja ta będzie funkcjonować i będzie możliwosć jakie możliwości daje.

Z postałych zmian można wymienić to, że WordPad otrzymał drugą zakładkę – Widok. Wygląd okna konfiguracji Firewalla, Action Center czy Windows Update został odrobinę odświeżony. Poza tym w Panelu Sterowania nie ma już ani jednej ikony z systemu Windows XP.Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading