Windows Live „Wave 3”

Na początku grudnia Microsoft wydał dużą aktualizację usług Windows Live – Wave 3. Razem z nią udostępniono usługę Grupy, następcę MSN Groups, a także wydzielono z usługi Spaces następujące produkty: Fotografie, Profil, Zdarzenia oraz Ludzie. Ostatnia z nich to połączenie Książki adresowej usługi Hotmail z kontaktami z usługi Spaces oraz programu Messenger. Usługi Hotmail oraz Ludzie opisywać nie będę, gdyż w zrobiłem to wcześniej (funkcjonalność usługi Ludzie nie zmieniła się od tamtej pory). Nie opisuje także kalendarza, gdyż jedną nowością jest tak naprawdę polska wersja i lepsza współpraca z usługą Grupy. W samej usłudze Spaces poza wyglądem zasadniczo także wiele się nie zmieniło. Jedynie zmodyfikowano stronę główną.

Windows Live Home (Strona Główna)

Wreszcie uzyskaliśmy możliwość personalizacji strony głównej usługi. Możemy zarządzać położeniem informacji na niej oraz ich ilością. Niestety wciąż nie możemy dodawać własnych kanałów RSS. Gdy korzystamy z przeglądarki IE będziemy widzieli nasz aktualny status w usłudze Messenger. Strona umożliwia nam szybkie utworzenie nowego wydarzenia, nowej grupy, zakładki, udostępnienia pliku czy fotografii, a także nowego wpisu w naszym blogu. W usłudze wyświetlane są tez aktualizacje od naszych znajomych, możemy szybko dowiedzieć sie jakie zdjęcia ostatnio udostępnili czy zobaczyć nowy wpis w ich blogu. Na sam koniec dodam, że strona wreszcie umożliwia sprawdzanie prognozy pogody w polskiej wersji. Elementem umilającym nam korzystanie z usługi jest pokaz wybranych zdjęć w prawym górnym rogu.

Będąc przy omawianiu tej usługi wspomnę o dynamicznych kompozycjach. W przeciwieństwie do zwykłych zmieniają się w zależności od pory dnia, czy pogody, a także wydarzenia jakie w danym dniu występuje (np. nasze urodziny).

Windows Live Profile (Profil)

Usługa jak już wspomniałem została wyodrębniona z Windows Live Spaces. Pozwala nam na oglądanie danych, które udostępnili nasi znajomi: ich zainteresowania, ulubione filmy, muzyka. Daje nam także szybki dostęp do ich folderów w usłudze SkyDrive czy albumów usługi Fotografie.

Windows Live Photos (Fotografie)

Kolejna usługa wywodząca się z Windows Live Spaces. Tak naprawdę jest to usługa SkyDrive plus kilka nowych funkcji. Dzięki niej możemy udostępniać zdjęcia naszym znajomym, a także przechowywać je w prywatnych folderach, które są dostępne tylko dla nas. Gdy spodobają nam się jakieś zdjęcia możemy je szybko pobrać za pomocą programu Galeria fotografii usługi Windows Live. Mamy też możliwość pokazania komuś naszych zdjęć w postaci ładnego pokazu slajdów. Nie wiem tylko dlaczego pokaz ten wykorzystuję technologię Silverlight tylko w przeglądarce Internet Explorer, czyżby lekkie przymuszanie do korzystania z IE?


Windows Live SkyDrive

W usłudze SkyDrive dodano przede wszystkim możliwość przenoszenia i kopiowania plików i folderów w obrębie usługi. Zwiększono także ilość miejsca – mamy teraz do dyspozycji 25 GB. Odświeżona wersja pluginu do wgrywania plików wyświetla teraz pliki w widoku dużych ikon, a nie jak wcześniej szczegółowym. Zmiana została wprowadzona, aby pokazywać miniatury fotografii. Moim zdaniem jednak w wypadku zwykłych plików widok szczegółowy był wygodniejszy. Mam nadzieję, że w kolejnej wersji Microsoft to zmieni i dla zwykłych plików przywróci ten widok. Prócz tego pierwszą stroną jaką widzimy wpisując skydrive.live.com jest teraz strona z podsumowaniem, gdzie mamy szybki dostęp do ostatnio odwiedzanych dysków, informacji co dodali ostatnio nasi znajomi oraz folderów, do których coś niedawno dodaliśmy.


Windows Live Events (Wydarzenia)

Usługa również pochodzi od Spaces. Pozwala nam na tworzenie informacji o jakiś wydarzeniach jak na przykład urodziny, zdjazd naszej klasy czy jakaś rocznica i zapraszać na nie gości, którzy korzystają z usług Windows Live. Możemy podać adres, pod którym będzie się odbywać się dane przyjęcie.

Windows Live Groups (Grupy)

Ostatnia z omawianych usług pozwala nam na utworzenie grupy składającej się z kilku osób. W ramach takiej grupy mamy wspólną przetrzeń dyskową (5GB) na pliki oraz zdjęcia, wspólny kalendarz, a także małe forum dyskusyjne. Rozmawiać z członkami grupy możemy także za pomocą programu Messenger. Usługa ta bardzo mi przypadła do gustu, dzięki niej mam możliwość wymiany informacji ze znajomymi.


Mobilne wersje usług Windows Live omówiłem w tym artykule.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading