Nowości w systemie Windows 7

Ponieważ system Windows 7 znajduje się już w fazie, w której nie będą do niego dodawane nowe funkcje postanowiłem napisać podsumowanie najważniejszych nowych funkcji jakie znajdą się w następcy Visty.

Największą nowością jest nowy pasek zadań. Jest on po trochu wzorowany na dock’u z systemu Mac OS X. Znajdują się na nim tylko ikonki programów aktualnie uruchomionych oraz tych, które postanowiliśmy „przypiąć” (nie ma już paska Quick Launch, jego funkcjonalność została zawarta w pasku zadań). Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonkę dowolnego programu naszym oczom ukazuje się Jump List – menu, które daje nam dostęp do ostatnio otwieranych plików, odwiedzonych miejsc czy stron internetowych. Funkcja ta dostępna jest także dla niektórych ikon w obszarze powiadomień, np. wywołując Jump List ikonki sieci możemy zobaczyć dostępne sieci bezprzewodowe. Prócz tego ikona programu może zmieniać się w zależności od statusu programu, np. ikona Messengera pokazuje aktualny status, gdy ściągamy jakiś plik w przeglądarce Internet Explorer w tle ikony wyświetlany jest pasek postępu. Funkcja ta również jest znana z systemu Microsoftu. Mam nadzieję, że programiści szybko zaczną wykorzystywać nowe funkcje w swoich aplikacjach (np. uTorrent, Firefox, itp.). Poza tym, po najechaniu kursorem na ikonę aplikacji, tak jak w systemie Windows Vista pojawia się miniaturka okna programu. Tym razem mamy już możliwość zamknięcia okna w ten sposób, natomiast po najechaniu na miniaturkę system pokaże nam wybrane okno, a wszystkie inne staną się przezroczyste. Obszar powiadomień także uległ pewnym zmianom. Przede wszystkim teraz, po kliknięciu na strzałkę przy ostatniej ikonie pojawi nam się okno z pozostałymi ikonami. Windows 7 automatycznie ukrywa wszystkie ikony i pokazuje je tylko, gdy chcą nam coś „powiedzieć”. Na samym końcu znajduję się szklisty przycisk służący do pokazywania nam pulpitu. Robi to na dwa sposoby – gdy najedziemy na niego kursorem okna staną się przezroczyste, natomiast gdy go klikniemy wszystkie okna zostaną zminimalizowane.


Dodatkowo w systemie pojawiła bardzo podstawowa obsługa pewnych gestów. Na przykład, gdy przeciągniemy okno za belkę tytułową na samą górę ekranu zostanie zmaksymalizowane. Gdy przeciągniemy je do lewego boku, jego rozmiar zostanie zmieniony tak, aby zajmowało ono lewą połowę ekranu.

Kolejną widoczną nowością jest odświeżony interfejs programów Paint oraz WordPad. Oparty jest teraz na zakładkach znanych z pakietu Microsoft Office 2007. Dzięki tej zmianie korzystanie z obu programów jest znacznie wygodniejsze. Prócz tego program WordPad obsługuje pliki w formacie ODF (OpenDocument Format), a także format plików programu Word 2007. Niestety starszego formatu Word’a aplikacja już nie obsługuje. Paint zyskał też na funkcjonalności, otrzymał między innymi kilka rodzajów pędzli.

Po instalacji zauważymy też brak Sidebar’a. Teraz gadżety zostały zintegrowane z pulpitem. Możemy je „przyklejać” do brzegów pulpitu, wybierać czy mają być wyświetlane w wersji zadokowanej czy nie (mały lub duży).

Z systemu usunięto aplikacje Windows Mail, Movie Maker oraz Photo Gallery. Jeśli zechcemy możemy je zainstalować. Są teraz częścią pakietu Windows Live Essentials.

Centrum zabezpieczeń i aplet Rozwiązywanie problemów zastąpiono jednym panelem Action Center. Zbiera on w jednym miejscu informacje o zabezpieczeniach naszego komputera, a także o kopii zapasowej, aktualizacjach i problemach. Dodano także jakby specjalny folder z urządzeniami. Możliwe, że w przyszłości zastąpi on starego menadżera urządzeń. Na chwilę obecną nie pokazuje wszystkich urządzeń, nie pozwala także na aktualizację sterowników czy odinstalowanie urządzeń.

Chciałem też wspomnieć o funkcji Search Federation. Pozwala ona na tworzenie pluginów, dzięki którym możemy za pomocą systemowej wyszukiwarki przeszukiwać zasoby, np. usługi Flickr czy naszego ulubionego forum internetowego.

Odświeżone zostało okno personalizacji systemu. Mimo tego okno wyboru wygaszacza ekranu wciąż jest stare. Teraz widzimy w nim ikony gotowych tematów (kolor obramowania okien oraz tapety) oraz przyciski do zmiany poszczególnych elementów. Możemy wybrać kilka tapet naraz i ustawić czas przez jaki ma być wyświetlany jeden obraz. W tematach pobieranych z internetu można użyć adresu kanału RSS jako źródła dla tapet.

Na sam koniec zostawiłem informację o nowych wersjach aplikacji Internet Explorer oraz Windows Media Player. O przeglądarce pisałem już wcześniej, więc nie będę się powtarzał, gdyż wersja z systemu Windows 7 pod względem funkcjonalności nie różni się od wydania dla Visty czy XP. Windows Media Player przeszedł oczywiście facelifting. Można powiedzieć, że również posiada wstążki jednak ich działanie jest nieco inne niż w Office czy WordPadzie. Mianowicie są to trzy zakładki umiejscowione z prawej strony okna, które pozwalają się przełączać między oknem playlisty, synchronizacji z przenośnym odtwarzaczem i nagrywania. Klikanie na nie, powoduje wyświetlenie dodatkowego panelu z prawej strony. Prócz tego dodano tryb “Now Playing”. W trybie tym odtwarzacz wyświetla tylko podstawowe przyciski odtwarzania, tytuł autora utworu bądź film, dzięki czemu aplikacja zabiera mniej zasobów komputera.

System został wzbogacony o funkcję PC Safeguard, która będzie bardzo przydatna przede wszystkim w kafejkach internetowych, szkołach i innych komputerach dostępnych publicznie. Jej działanie polega na monitorowaniu zmian wprowadzonych w komputerze przez danego użytkownika i cofaniu ich. W systemie Windows Vista oraz XP funkcjonalność tę można uzyskać za pomocą oprogramowania Windows SteadyState.

W systemie przewidziano też możliwość połączenia naszego konta, z naszym kontem w internecie (prawdopodobnie z kontem w usłudze Windows Live). Niestety w chwili obecnej link ten prowadzi do strony głównej systemu Windows 7. Możliwe, że funkcja będzie współpracować z usługą SkyBox, która ma zostać zaprezentowana na nadchodzących targach Mobile World Congress. Być może dopiero po zaprezentowaniu usługi funkcja ta uaktywni się, cóż czas pokaże. Nie miałem też jak sprawdzić działania natywnej obsługi urządzeń biometrycznych, wsparcia dla GPS i funkcji Device Stage pozwalającej wygodnie zarządzać urządzeniami takimi jak odtwarzacz MP3, telefon czy aparat cyfrowy. Zamieszczam screena takiego okna pochodzącego z witryny Paul Thurrott’s SuperSite for Windows:

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading