Windows Live Hotmail „Wave 3″: Web Messenger

W zeszłym roku firma Microsoft obiecała, że doda webową wersję aplikacji Messenger do usługi Hotmail. Później pojawiły się plotki o tym, że firma wprowadzi webowego Messengera w lutym. Niektórzy mieli szczęście “przypadkiem” pobawić się Messengerem po aktualizacji usługi Hotmail do wersji Wave 3 M2 – prawdopodobnie w wyniku pomyłki pracowników Microsoftu, Web Messenger działał, jednak po kilku godzinach został pomyłkę zauważono i został wyłączony. Teraz firma rozpoczęła wdrażanie usługi. Na chwilę obecną dostępna jest jedynie w angielskiej wersji (podobnie jak funkcja Quick Add, pozwalająca szybko dodać do maila lokalizację na mapie, obrazek i inne). Nie wiadomo kiedy pojawi się w innych wersjach językowych.

Wersja Messengera wbudowana w usługę Hotmail pozwala nam na tekstowa rozmowę z naszymi znajomymi. Możemy wstawiać emotki i wysyłać do nich brzęczyki (nie zawsze, nie wiem od czego to zależy). Zalogowanie do Messengera w Hotmailu nie wyloguje nas z aplikacji zainstalowanej w komputerze, jeśli posiadamy wersję 2009 w wypadku systemu Windows lub w 8 w wypadku systemu Mac OS X (jeszcze w fazie testów). Podstawową obsługę aplikacji zapewnia nam menu widoczne obok menu Opcji i Pomocy. Za jego pomocą się logujemy do usługi, zmieniamy status i przenosimy się na listę znajomych, która tak naprawdę jest listą kontaktów wyświetlającą jedynie tych znajomych, którzy korzystają z komunikatora. Gdy ktoś do nas napisze, w prawym dolnym rogu pojawia się okienko z informacją.

Aby rozpocząć rozmowę wystarczy najechać na awatar danej osoby na liście kontaktów i kliknąć na strzałkę, która pojawia się z lewej strony. Z menu wybieramy opcję wysłania wiadomości błyskawicznej (osoba musi być dostępna, gdyż przynajmniej na razie webowy Messenger nie wspiera rozmów Offline). Okno rozmowy przypomina to, znane ze starszej wersji programu Messenger. Obrazek tła u góry, gdzie wyświetlana jest nazwa osoby, z którą aktualnie prowadzimy rozmowę zależy od aktualnie ustawionego schematu w usłudze Windows Live. Widocznym błędem jest tutaj to, że kolor tekstu przy zmianie tematu zmienia się tylko w wypadku nazwy użytkownika, natomiast adres zawsze pozostaje szary, przez co w wypadku ciemnych schematów jest nieczytelny.

Usługa jest kompatybilna jedynie z przeglądarkami Internet Explorer i Firefox, chociaż po zmianie identyfikatora przeglądarki Safari 4 (na Firefoksa), usługa działała w niej bez zarzutu. W wypadku przeglądarki Firefox usługa Web Messenger działa we wszystkich systemach (Windows, Mac OS i Linux)

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading