Aplikacje w usłudze Live Mesh

Jakiś czas temu, zespół pracujący nad usługą Live Mesh ogłosił, że usługa nie tylko będzie pozwalała na synchronizację plików, ale także korzystanie ze specjalnie zaprojektowanych aplikacji. Od tego czasu nie wiele było o tej możliwości słychać. Parę dni temu Microsoft udostępnił dla wszystkich chętnych narzędzia i pakiet SDK Live Framework oraz specjalną wersję Live Mesh do testowania stworzonych przez siebie aplikacji (wcześniej można było się zapisać na listę oczekiwania do testów). Wciąż nie jest to wersja końcowa, ale pozwala się nam zapoznać z częścią możliwości platformy.

Przede wszystkim w wersji usługi dla developerów zauważymy nową zakładkę Apps. Kryje sie pod nią katalog aplikacji (w tej chwili są to 4 programy przygotowane przez Microsoft). Obecnie na tej stronie wyświetlane są od razu wszystkie dostępne aplikacje i możemy co najwyżej posegregować je według autora bądź nazwy. Prawdopodobnie gdy funkcjonalność ta zostanie wprowadzona do wersji beta usługi programy będą poukładane w odpowiednich kategoriach, gdyż ciężko sobie wyobrazić przeglądanie jednej listy ze wszystkimi aplikacjami.

Gdy klikniemy na przycisk “Add to Mesh” znajdujący się obok aplikacji pojawia się okno, w którym są podane informacje jakich uprawnień potrzebuje dana aplikacja (np. sam odczyt naszych kontaktów w usługach Live bądź również zapis). Mamy także informację o wersji programu. Po dodaniu ikona programu pojawia się na zakładce Apps, ale nie w Live Desktop. Aby była i tam klikamy “Create new” i podajemy nazwę. Funkcjonalność podobna do tej znanej z Windows Sidebar’a – mamy możliwość korzystania z kilku instancji jednej aplikacji, np. aplikację z listą zakupów do domu i projektów do sprawdzenia w pracy.

Teraz na naszym internetowym pulpicie mamy już ikony programów, pojawią się one także na pulpicie komputera, na którym mamy wgranego klienta usługi, niestety tutaj nie pojawia się już ikonka danej aplikacji tylko ogólna dla wszystkich, to można jednak również zaliczyć do błędów wersji CTP. W chwili obecnej nie ma możliwości współdzielenia danych aplikacji z innymi użytkownikami. Po części jest to zrozumiałe, gdyż ta wersja usługi służy głównie jako środowisko testowe programistów. Mam jednak nadzieję, że możliwość dzielenia się danymi aplikacji w finalnej wersji się pojawi.

Na sam koniec dodam, że klient usługi jest w chwili obecnej dostępny jedynie dla systemów Windows. Prawdopodobnie obsługa aplikacji zostanie dodana wkrótce także do klienta dla systemu Mac OS, natomiast sądzę, że nie ma co liczyć na ich obsługę w systemie Windows Mobile. No chyba, że specjalnie zaprojektowanych mobilnych wersji.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading