Nowości w Windows Live Essentials 2011

Po Messengerze i Sync’u przyszedł czas na pozostałe aplikacje z pakietu Windows Live Essentials. Ponieważ nowych funkcji w tych aplikacjach ma już tak wiele, jak w dwóch wspomnianych na początku, postanowiłem napisać o nich jeden artykuł. Zacznijmy więc od instalatora.

Jak widać na powyższych obrazkach, nie uległ on dużym zmianom. Zmniejszono jednak ilość kroków, które trzeba przejść. Teraz wybieramy tylko aplikacje, które chcemy zainstalować, czekamy na zakończenie instalacji i logujemy się na nasze konto. To ostatnie jest znaczącym ulepszeniem, gdyż w poprzedniej wersji w każdej aplikacji trzeba było osobno się logować (Messenger, Photo Gallery czy Mail), teraz robimy to od razu po instalacji i automatycznie jesteśmy zalogowani w każdym programie. Sam ekran logowania też uległ pewnym zmianom i teraz w każdej aplikacji wygląda tak samo.

W pozostałych aplikacjach największą zmianą jest pojawienie się wstążki. W wypadku Writer’a jest to w zasadzie koniec zmian. W aplikacji do obsługi poczty pojawiła się obsługa wątkowania wiadomości czy możliwość wstawiania albumów fotograficznych z usługi Photos, tak jak w nowej wersji Hotmail’a. Poza tym widać dużą optymalizację. Windows Live Mail „Wave 4”działa o wiele szybciej niż poprzednia wersja. Pojawiły się też miłe dla oka animacje.

W aplikacji Photo Gallery dodano wreszcie wsparcie dla bibliotek z Windows 7. Pojawiła się też możliwość tworzenia zdjęć panoramicznych. Bardzo ciekawa jest funkcja Photo Fuse. Pozwala ona na stworzenie idealnego zdjęcia łącząc wybrane fragmenty kilku zdjęć. Oprócz tego Microsoft udoskonalił mechanizm rozpoznawania twarzy – teraz są one wykrywane automatycznie, a po oznaczeniu kilku, program potrafi nawet proponować nam dane osób znajdujących się na zdjęciach. Nie zabrakło też zmian na gorsze. Teraz, gdy otworzymy plik z eksploratora, otwiera się jedynie jego podgląd bez możliwości edycji. Gdy klikniemy przycisk „Open in Photo Gallery” otworzy nam się nie nasz plik, tylko widok zawartości folderu, w którym się znajduje, w dodatku katalog ten zostanie dodany do biblioteki obrazy (nie można tego wyłączyć).

W Movie Makerze dodano możliwość automatycznego utworzenia gotowego filmu na bazie schematów przygotowanych przez autorów programu (zawierają przejścia, styl napisów tytułowych, itp). Oprócz tego pojawiły się nowe profile zapisu pliku. Możemy też utworzyć własny, choć formatu filmów (WMV) wciąż nie można zmienić. Dodano też funkcję publikowania naszych dzieł w usłudze SkyDrive czy serwisie Facebook.

Z pakietu usunięty został Windows Live Toolbar. Zamiast niego mamy Bing Bar, który jest kompatybilny nie tylko z Internet Explorerem, ale także Firefoksem. Niestety funkcjonalnie jest uboższy w funkcje w stosunku do poprzednika. Nie możemy (bynajmniej w chwili obecnej) dodawać nowych przycisków stworzonych przez społeczność. Również wygląd, w szczególności widżetów, np. Hotmaila, jest znacznie gorszy od tego w pasku Windows Live. Funkcja synchronizacji ulubionych została natomiast przeniesiona do Sync’a.

Ostatnią aplikacją na liście jest Family Safety. Klient usługi otrzymał drobne odświeżenie interfejsu. Prócz tego dodano możliwość blokowania wybranych aplikacji lub gier (również na bazie ograniczeń wiekowych pobranych, np. z PEGI). Możemy również ograniczyć czas, który nasza pociecha może spędzić przy komputerze.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading