Windows 8: Zmiany w Eksploratorze

Na blogu Building Windows 8, Microsoft od jakiegoś czasu przybliża nam zmiany, jakie zajdą w nowym systemie. W kilku ostatnich wpisach skupiono się na Eksploratorze i funkcjach z nim powiązanych, np. kopiowaniu plików. Przede wszystkim, oficjalnie potwierdzono, że w Windows 8, aplikacja ta będzie miała wstążkę. Niestety. Dlaczego mi się ta zmiana nie podoba? O tym i innych nowościach dowiecie się z tego tekstu.

Wstążka w Eksploratorze nie podoba mi się, ponieważ go zaśmieca. W Windows 7 była to prosta aplikacja, gdzie na wierzchu były jedynie najpotrzebniejsze funkcje. Przy tym ładnie wyglądała. Komu to przeszkadzało? Widać ktoś w Microsofcie postanowił odwrócić trend zmian o 180 stopni (gdzieś od Windowsa XP upraszczano tę aplikację i starano się jak najwięcej przycisków schować). Owszem, można schować wstążkę, ale (o ile nic się zmieni w kwestii designu) nie będzie to już wyglądać tak ładnie, jak w siódemce.

Przy okazji dodania wstążki, powraca podejście z czasów okienka zadań w Windows XP, czyli wyświetlanie części poleceń tylko wtedy, gdy przykładowo w folderze będą same obrazki czy wyświetlane będą wyniki wyszukiwania. Problem w tym, że jak widać powyżej, te dodatkowe funkcje są mało przydatne w eksploratorze. Od tego mamy osobne aplikacje. W dodatku marnuje się bardzo dużo miejsca.

Kolejną zmianą, tym razem na lepsze, jest umieszczenie informacji o postępie kopiowania czy przenoszenia plików w jednym oknie, na wzór systemu OS X. Dzięki temu, nie będziemy musieli się wreszcie przełączać między kilkoma oknami. Przy okazji pojawiła się również możliwość wstrzymywania operacji na plikach oraz bardziej rozbudowany widok z informacjami szczegółowymi (w tym wykresie szybkości kopiowania/przenoszenia plików).

 

Poprawiono również okno rozwiązywania konfliktów. Teraz nie będziemy już pytani o każdy plik o tej samej nazwie osobno. Wszystkie skonfliktowane dokumenty zostaną zebrane w jednym komunikacie i będziemy mogli wybrać, które chcemy zastąpić, a które pozostawić nietknięte.

W ósmej wersji okienek wreszcie pojawi się też możliwość montowania obrazów płyt w formacie ISO (w siódemce można było je jedynie nagrywać) oraz wirtualnych dysków VHD (w tym wypadku również w trybie zapisu). Wystarczy dwukrotnie kliknąć na wybrany plik i gotowe (możemy też wybrać odpowiednią opcję na wstążce – znowu widać jakie marnotrawstwo miejsca na ekranie). Gdy zakończymy pracę wystarczy go odmontować wybierając odpowiednią opcję w menu kontekstowego wirtualnego napędu lub wstążki.

Źródła: Building Windows 8 (1, 2, 3)

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading