Jakie zmiany przyniesie Windows „Treshold” w świecie Metro?

Do tej pory większość plotek na temat nadchodzącej wersji Windows nazywanej kodowo „Treshold” dotyczyła klasycznego pulpitu i ewentualnie przystosowania środowiska Metro do klasycznego pulpitu (poprzez umożliwienie uruchamiania aplikacji Modern UI w okienkach i umieszczenie miniaturowej wersji ekranu Start w unowocześnionym Menu Start). Brakowało jednak informacji co nowego ma pojawić się w środowisku Metro. Jednak nareszcie pojawiły się plotki również na ten temat.

Co nas zatem czeka? Przede wszystkim przeniesienie zmian znanych już z mobilnych okienek. Spodziewać możemy się zatem folderów na ekranie Start, centrum powiadomień i jeszcze większych możliwości dostosowania wyglądu tej części systemu do własnych potrzeb i gustów. Poza tym, pojawić się ma możliwość tworzenia interaktywnych kafelków (przez twórców aplikacji oczywiście), choć niestety nie tak rozbudowanych, jak w implementacji pokazanej kiedyś przez Microsoft Research. Inną ważną informacją jest plotka o zlikwidowaniu klasycznego pulpitu na części urządzeń. Artykuł źródłowy nie precyzuje tego bardziej, ale domyślam się, że chodzi o tablety z procesorami ARM.

Tu faktycznie dalsze utrzymywanie klasycznego pulpitu nie ma sensu – do czasu premiery finalnej wersji nowych okienek powinien pojawić się już pakiet Office w wydaniu Modern UI, a menadżer plików już od jakiegoś czasu jest dostępny w aplikacji OneDrive. W tym wypadku klasyczny pulpit w Windows RT traci sens, bo służył zasadniczo tylko do tych dwóch rzeczy (zarządzania plikami i uruchamiania pakietu Office’a). Przemawiają też za tym plany połączenia systemów Windows Phone i Windows RT.

Natomiast skasowanie klasycznego pulpitu w tabletach z procesorami x86 tylko rozzłościło by użytkowników, bo zapewne spora ich część kupowała takie urządzenia właśnie ze względu na możliwość korzystania z nich w zależności od potrzeb jak z tabletu lub jak z tradycyjnego laptopa. Likwidacja klasycznego pulpitu oznaczałaby tutaj wykreślenie tej ostatniej pozycji, czym Microsoft podcinałby gałąź na której siedzi (i sam zresztą reklamową w ten sposób swoje tablety Surface Pro).

Źródło: Windows Phone Central

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading