Nowa kompilacja Windows 10 z przeglądarką Spartan już dostępna

Microsoft obiecał jakiś czas temu, że kolejna aktualizacja Windows 10 będzie miała już nową przeglądarkę Spartan. Tak się jednak nie stało, oficjalnie z powodu rozjazdu terminów. Nową przeglądarkę ostatecznie otrzymaliśmy niecałe dwa tygodnie po udostępnieniu ostatniej publicznej bety Windows 10. Prócz tego, kompilacja oznaczona numerkiem 10049 wprowadza również kilka innych zmian.

Naprawiono między innymi problem z przezroczystością menu / ekranu Start (już nie widać pod spodem okien). Odświeżono też interfejs niektórych dołączonych aplikacji (np. zegara czy kalkulatora) i umożliwiono przewijanie zawartości w nieaktywnych oknach programów „Metro”.

Screenshot (3) Screenshot (4)
Screenshot (8) Screenshot (9)

Jeśli zaś chodzi o samego Spartana, to na razie aplikacja jest dosyć uboga i nie ma większych szans w starciu z konkurencją. Oferuje tak naprawdę jedynie integrację z OneNote’em, wbudowaną funkcję Readability i podstawową integrację z Cortaną (większość opcji pokazywanych na konferencjach na razie nie działa).

Mi osobiście brakuje choćby podstawowe strony startowej z ostatnio odwiedzanymi stronami, obsługi rozszerzeń czy bardziej rozbudowanych ustawień (nie da się chociażby w żaden sposób zmienić zachowania kart). Obecnie nie jest też możliwe przestawienie domyślnej wyszukiwarki z Binga na Google.

Nie są też obsługiwane pewne podstawowe działania, jak np. przeciąganie plików z Eksploratora w celu ich przesłania (np. na stronie Dropboksa czy OneDrive). Działa za to wtyczka Adobe Flash.

Kompilacja 10049 jest na razie dostępna tylko dla osób z aktywnych szybkim kręgiem aktualizacji. Pozostali korzystający z wolnego otrzymają nową wersję zapewne dopiero za kilka dni.

Źródło: WinBeta

 

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading