Windows 7 M1 – Krótki opis

Instalator systemu nie uległ zmianie (poza nowym bootscreenem oraz licencją, także natrafiamy wciąż na nazwę Windows Vista). W pierwszej wersji testowej następcy Visty nie zmieniono wiele. Daje się odczuć większa stabilność systemu, choć można się spodziewać, że z kolejnymi wersjami będzie z tym coraz gorzej. Zauważalne są również pewne zmiany w wyglądzie (głównie zmienione kolory i nowa „Aurora” z boku okien). Pojawił się także nowy bootscreen (Aurora z przelatującym „impulsem światła”) o czym wspomniałem już wcześniej.

W Menu Start dodano wygodną możliwość „przyklejania” wybranych programów z listy najczęściej uruchamianych poprzez kliknięcie spinki pojawiającej się po najechaniu na ikonę aplikacji. Tak samo można „odpiąć” dany program. Gdy skorzystamy z pola wyszukiwania w Menu Start, zauważymy, że wyniki wyszukiwania zajmują teraz całą szerokość menu, a nie tylko jej połowę. Dodano możliwość dowolnej zmiany rozmiaru pola wyszukiwania, a także dodano przezroczystość okien zmaksymalizowanych. Postawiono również na większą integrację Sidebara z systemem. Teraz gadżety są widziane jako pojedyncze pliki i dodajemy je z okna Eksploratora, podobnie postąpiono z eksploratorem gier. Aplikacja już nie wyświetla czarnego paska z prawej strony ekranu, choć gadgety nadal się tam znajdują, to teraz po prostu się je tam podczepia.

Panel sterowania został odrobinę przeorganizowany. Teraz nie można ustawić widoku z normalnymi ikonami, a żeby standardowo wyświetlał wszystkie elementy musimy się trochę natrudzić. Nie wystarczy już powiem zwyczajnie wybrać tę opcję, musimy jeszcze zaznaczyć, że chcemy aby zawsze wyświetlał wszystkie elementy. Zmieniono także położenie opcji dotyczących grafiki, teraz aby zmienić rozdzielczość ekranu musimy albo kliknąć PPM na puste miejsce na pulpicie i wybrać „Display”, a następnie „Adjust screen resolution” lub wejść w panel sterowania i wybrać Display, itp. Trochę trudno jest przywyknąć do tej zmiany ale w sumie rozdzielczości i tak nie zmienia się codziennie. Sposób skalowania tapety teraz wybiera się z listy, co moim zdaniem również jest zmianą na gorsze, gdyż jest ten jeden klik więcej.

Windows Media Player zyskał kilka udoskonaleń z eksploratora (między innymi coś w rodzaju paska adresu). Dodano także ikonkę pozwalającą szybko przełączać się między różnymi trybami (mini odtwarzacz, biblioteka, sam odtwarzacz i pełny ekran) oraz ikonkę ulubionych. Poza zmianami w media playerze uaktualniono Kalkulator, Painta, dodano PowerShell’a, XPS Viewer’a (przeglądarka plików XPS). Dodano także klika kosmetycznych zmian w aplikacji Media Center.