Microsoft Outlook Live R3

Tytułowa usługa to webmail oparty na najnowszej wersji serwera Exchange 2010. Możliwe, że słyszeliście o tej usłudze, jeszcze nie dawno nazywała się Exchange Labs. Outlook Live od poczty działającej pod kontrolą serwera Exchange różni się przede wszystkim integracją z usługami Windows Live (na górze mamy linki do podstawowych usług, natomiast Office Communicator’a zastąpił Live Messenger). W tej chwili usługa jest dostępna jedynie jako część pakietu Live@edu skierowanego do placówek edukacyjnych. Możliwe, że w przyszłości usługa pojawi się także w programach skierowanych do przedsiębiorstw jako zamiennik Hotmail’a.

Interfejs usługi w dużym stopniu przypomina normalnego Outlooka. Z lewej strony mamy listę folderów, pod nią przyciski służące do przełączania się między pocztą, kalendarzem, a kontaktami. Na górze mamy linki do usług Windows Live oraz na nazwę użytkownika z przyciskiem do zmiany statusu w komunikatorze Messenger. Podstawową różnicą między Outlook’iem Live, a zwykłą aplikacją jest grupowanie wiadomości wzorowane na tym, z usługi Gmail, którego w Outlook’u nie ma (pojawi się w wersji 2010). Wszelakie powiadomienia (nowa wiadomość, prośba akceptacji kontaktu w usłudze Messenger, wydarzenie w kalendarzu, itp.) są pokazywane w dymku widocznym z prawej strony:

Wbudowany Messenger jak na razie jest bardzo ubogi, w przeciwieństwie do wersji wbudowanej w pocztę Hotmail nie obsługuje emotek czy awatarów. Jest to wina tego, że oryginalnie był tu wspomniany Office Communicator, który takich funkcji faktycznie nie wspiera. Jednak jest to wciąż wersja beta, więc być może brakujące funkcje zostaną dodane. Pozostałe elementy interfejsu (tworzenie nowej wiadomości, wydarzenia czy kontaktu) wyglądają jak te znane z Outlook’a 2003.

Możliwości “pocztowe” usługi są bardzo rozbudowane, w porównaniu do tradycyjnych webmaili. Możemy zażądać potwierdzenia otrzymania i przeczytania wiadomości, dodawać kategorie, przełączać się w oknie pisania wiadomości między formatem HTML, a czystym tekstem. Jeśli chodzi o korzystanie z poczty w zewnętrznych programach oczywiście najlepiej jest używać Outlook’a, gdyż będziemy mieli wówczas dostęp do kalendarza i kontaktów. Poza tym do usługi możemy sie dostać poprzez każdy program obsługujący protokoły POP3 i IMAP.

Kalendarz wbudowany w usługę jest także znacznie bardziej rozbudowany od tego znanego z platformy Windows Live. Duże możliwości uzyskujemy szczególnie gdy osoby, z którymi planujemy spotkania także korzystają z usługi. Każdy użytkownik może ustawić godziny pracy, dzięki czemu, gdy dodajemy go jako uczestnika spotkania od razu wiemy czy jest w danym momencie wolny. Niestety w kalendarzu wbudowanym w usługę Outlook Live nie ma możliwości tworzenia współdzielonych kalendarzy (albo jest to bardzo dobrze ukryte).

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading