Jakie nowości wprowadza Windows Live Wave 4?

Kilka dni temu światło dzienne ujrzała światło dzienne długo oczekiwana aktualizacja Windows Live, czyli wersja „Wave 4”. Póki co, objęła ona swoim zasięgiem wszystkie usługi oprócz Hotmail’a i Sync’a, na które czas przyjdzie później. Jakie nowe funkcje ze sobą przynosi? Microsoft skupił się na funkcjach społecznościowych, dostępności pod wieloma systemami oraz większej integracji między usługami. Oczywiście pojawiły się też nowe funkcje, ale w większości są to drobne ulepszenia.

Nowy nagłówek i Web Messenger

Pierwszą nową rzeczą jaką zauważymy jest odświeżony pasek górny, czyli tak zwany header. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kilka usług zostało usuniętych, ale to tylko pozory. Te rzadziej używane zostały po prostu schowane w menu pojawiających się po najechaniu na daną pozycję. We wspomnianych menu dodano również opcję związane z poszczególnymi usługami, np. tworzenia nowych dokumentów dla Office’a (na chwilę obecną niedostępne w wersji polskiej), nowej wiadomości w Hotmail’u, czy rozpoczęcia rozmowy w webowym Messengerze.

Tutaj docieramy do kolejnej nowości. Web Messenger został wbudowany w nagłówek, dzięki czemu jest obecny w każdej usłudze, nie tylko Hotmail’u. Przeszedł również sporą transformację. Rozpoczęcie rozmowy nie powoduje już otwarcia osobnego okna przeglądarki. Zamiast tego pojawia się ono w prawym dolnym rogu strony, którą w danej chwili oglądamy. Oczywiście jeśli chcemy, możemy „wydzielić” komunikator do osobnego okna. Pojawiła się też funkcja rozmów w zakładkach, znana już z nadchodzącej wersji Messenger’a dla systemu Windows. Co ciekawe możemy teraz rozmawiać z osobami, które w danym momencie są niedostępne. Aczkolwiek, trzeba wiedzieć, gdzie tej opcji szukać, gdyż zarówno w widżecie na górnym pasku jak i na liście kontaktów w „odczepionym” oknie komunikatora wyświetlane są tylko dostępne kontakty. Jednak, gdy najedziemy na awatar kontaktu w usłudze Windows Live People czy na stronie z naszym profilem pojawi się tam opcja „Wyślij wiadomość błyskawiczną (offline)”, która umożliwi nam wysłanie wiadomości znajomemu, który w danej chwili jest niedostępny. Oprócz tego, z webowego Messengera możemy korzystać we wszystkich przeglądarkach (w wersji Wave 3, gdy był wbudowany tylko w Hotmail’a, nie pojawiał się, np. w Safari czy Chrome’ie)

Windows Live Home i Profile

Kolejną nową funkcję zauważymy, gdy udamy się na stronę domową usług Windows Live, czyli home.live.com. Zobaczymy, że lista „Co nowego” została zastąpiona „Sieciami społecznościowymi programu Messenger”. Co to oznacza? Że od teraz w jednym miejscu możemy mieć listę wiadomości z kilku portali społecznościowych, jak Facebook czy MySpace (polskie portale, jak nasza-klasa czy grono nie są obsługiwane). Działa to również w drugą stronę. Gdy zechcemy podzielić się wiadomością ze znajomymi wystarczy ją wpisać na stronie naszego profilu lub w programie Messenger, a zostanie automatycznie opublikowana we wszystkich połączonych serwisach (funkcję można wyłączyć).

Dużą transformację przeszła strona z ustawieniami prywatności. Jest ona znacznie bardziej czytelna i łatwiejsza w obsłudze. Microsoft dodał też predefiniowane zestawy ustawień, dzięki czemu nie musimy się przedzierać przez każdą pozycję.

Windows Live SkyDrive i Photos

SkyDrive również sporo zyskał na aktualizacji. Kontrolka ActiveX pozwalająca nam wysyłać wiele plików jednocześnie została zastąpiona apletem Silverlight, dzięki czemu nie jesteśmy skazani na Internet Explorer’a, ani system Windows, gdyż działa ona również w systemie Mac OS X. Odświeżony został widok szczegółów. Pojawiła się też opcja usuwania plików po określonym czasie. Chociaż nie wiem dlaczego jest dostępna tylko dla plików rezydujących w głównym katalogu.

Usługa Photos zyskała odświeżony widok pokazu slajdów (również tutaj mamy możliwość korzystania z komunikatora Messenger) oraz możliwość odtwarzania filmów (również aplet Silverlight). Niestety nie możemy umieścić na swojej stronie klipu, tak jak to ma miejsce, np.  w usłudze YouTube.

Windows Live Office i Groups

Windows Live Office jest następcą usługi Office Live Workspace. Do przechowywania i udostępniania danych służy nam teraz SkyDrive, a do podglądu, edycji i współpracy nad dokumentami Office Web Apps (webowe wersje Word’a, Excel’a, PowerPoint’a i OneNote’a). Niestety, w chwili obecnej tylko webowa wersja Excel’a pozwala na jednoczesną edycję dokumentu przez kilka osób. W pozostałych aplikacjach funkcja ma się pojawić do końca roku, tak jak polska wersja Office Web Apps, gdyż w chwili obecnej dostępna jest tylko wersja angielska. Oznacza to również brak polskiego słownika. Użytkownicy systemu Mac OS X zawiodą się, gdyż w webowych wersjach Word’a i OneNote nie da się wprowadzić polskich liter (błąd występuje w przeglądarkach Safari i Chrome).

Usługa Groups została niejako zintegrowana z Windows Live Office, gdyż jest dostępna z menu Office i skupia się teraz na wspólnej pracy nad dokumentami. Już od samego początku jesteśmy zachęcani do utworzenia notesu grupy w aplikacji OneNote Web App. Usunięto natomiast możliwość dyskusji na stornie naszej grupy. Teraz porozumiewać się możemy tylko za pomocą grupowego mail’a lub komunikatora Messenger. Dokumenty widoczne na pasku  z lewej strony możemy przypiąć, aby zawsze były widoczne w tym miejscu, dzięki czemu nasi znajomi czy współpracownicy będą mieli do nich szybszy dostęp.

Windows Live Spaces

Jak zapewne zauważyliście nie było słowa o usłudze Spaces. Cóż, Microsoft usunął ją w cień, gdyż nie ma jej nawet w żadnym z menu na górnym pasku. Tak naprawdę, jedyną nowością jaka pojawiła się w tej usłudze jest odświeżony header i zastąpienie „Co nowego” „Sieciami społecznościowymi programu Messenger”, nic więcej.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading