Windows Live Wave 4 – co nowego w wersji mobilnej?

Niedawno usługi Windows Live doczekały się kolejnego dużego uaktualnienia o kodowej nazwie „Wave 4”. Wprowadza ono dużo zmian i nowych funkcji, między innymi webową wersję pakietu Office. Ale co ta aktualizacja daje mobilnym użytkownikom? O ile jesteśmy użytkownikami urządzeń z system iPhone OS, Android lub Windows Phone 7, to całkiem sporo.

Zapewne zauważyliście, że na tej liście brakuje poczciwego Windows Mobile 6.x. Niestety, mobilne wersje usług Windows Live są dostępne tylko dla użytkowników urządzeń z system Windows Phone 7, iPhone OS oraz, co ciekawe, Android. Dotyczy to tylko tych usług, do których uzyskujemy dostęp poprzez przeglądarkę. Funkcja synchronizacji poczty, kontaktów i kalendarza z Hotmail’a za pomocą aplikacji ActiveSync będzie dostępna dla użytkowników systemu Windows Mobile 6.x. Natomiast nie wiadomo, czy zaktualizowana zostanie aplikacja Windows Live dla tego systemu (która w tej sytuacji ograniczałaby się w gruncie rzeczy do komunikatora Messenger).

Jakie nowości oferuje nam nowa wersja oprócz wspomnianej już synchronizacji Active Sync? Przede wszystkim więcej usług ma swoje mobilne wersje. Wreszcie możemy korzystać na swoim urządzeniu z kalendarza czy przeglądać pełną zawartość naszego dysku internetowego wraz z podfolderami. Podstawowe możliwości współpracy ze współpracownikami lub znajomymi zapewni nam mobilna wersja Windows Live Groups, a zmiany wprowadzone przez nich do dokumentów możemy podejrzeć dzięki mobilnej wersji webowego Office’a. Niestety nie ma opcji edycji, ani chociażby możliwości dodania komentarza. Brakuje również podglądu notesów OneNote’a.

Nowa wersja to również większa integracja z portalami społecznościowymi. Na odświeżonej stronie domowej wyświetlane są teraz informacje od naszych przyjaciół, a lista kontaktów zawiera osoby ze wszystkich serwisów jakie podłączyliśmy do naszego konta, inteligentnie scalając powtarzające się kontakty. Z jednego miejsca możemy komentować wpisy innych czy dodać swój, który zostanie automatycznie opublikowany w portalach z których korzystamy.

Oprócz tego trwają również intensywne prace nad aplikacją Messenger dla iPhone’a, która pozwoli nam nie tylko na rozmowę ze znajomymi, ale także da nam dostęp do najnowszych informacji od naszych bliskich z portali społecznościowych takich, jak Facebook czy MySpace. Będziemy mogli również dzielić się nawzajem zdjęciami. Jako ciekawostkę dodam, że obecna wersja Messengera dla systemu Mac OS X jest znacznie uboższa funkcjonalnie od wersji dla iPhone’a.

Opcja synchronizacji poczty, kalendarza i kontaktów będzie dostępna wraz z aktualizacją usługi Hotmail, która rozpocznie się w połowie czerwca. Ze względu na dużą liczbę użytkowników i danych może ona potrwać kilka tygodni.

Artykuł ten został również opublikowany na łamach portalu PDAclub.pl.

Discover more from xpec website

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading